Senior Accountant - Automotive Multinational Company

International Service Group Personnel Management

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectuarea si predarea la timp a balantei lunare si declaratiei de profit si pierderi lunare atat companiei cat si autoritatilor;
- Supervizarea si aprobarea declaratiilor de: TVA, impozit pe profit si alte taxe;
- Inregistrarea operatiunilor contabile aferente patrimoniului companiei;
- Contabilizarea extraselor de cont in valuta;
- Inregistreaza declaratiile primare de import, urmareste platile la furnizorii externi, evidenta taxelor vamale si a TVA-ului aferent prestatiilor vamale;
- Verificarea si intocmirea decontului de TVA, a taxelor vamale si a fondului de mediu aferente importurilor;
- Inregistrarea liniilor de credit in valuta, verificarea comisioanelor si dobanzilor aferente acestora;
- Completarea documentatiei solicitate de banca si a formularelor statistice;
- Verifica soldul casei prin inventarul disponibilitatilor in numerar;
- Controleaza inventarul, incasarile si platile neefectuate;
- Intretinerea in mod onest, corect si complet a rapoartelor financiare;
- Dezvoltarea si implementarea procedurilor de control financiar intern;
- Asigurarea adaptarii companiei la toate reglementarile financiare, contabile, legislative, impozite si taxe;
- Organizarea si pastrarea evidentei inventarului de mijloace fixe in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Pastrarea registrelor financiar- contabile;
- Supervizarea procedurilor de plata a taxelor si altor rapoarte financiare, fiscale, statistice;
- Intretinerea actualizarii sistemelor informationale in conformitate cu schimbarile economice si tehnologice;
- Raspunde de pastrarea integritatii financiare a companiei;
- Raspunde de furnizarea unei puternice conduceri financiare;
- Raspunde de modul in care conduce politicile de management financiar - contabil;

CERINTE

- Experienta min. 3 ani in contabilitate si taxe;
- Engleza - avansat;
- Studii superioare economice (preferabil specialitatea Financiar – Contabilitate);
- organizat(a);
- Analitic(a);
- Sa poata gasi solutii complexe la problemele economice si de taxe, initiativa;
- Abilitati de comunicare;
- Aptitudini de calcul;
- Asumarea responsabilitatilor;
- Capabil sa lucreze peste program si cu date limita;
- Personalitate integra;
-Atentie distributiva;
- Foarte bune cunostinte de contabilitate romaneasca si internationala;
- Bune cunostinte ale regulilor bancare;
- Cunoastinte operare PC (Ms Office, Pionier).

INTERNATIONAL SERVICE GROUP PERSONNEL MANAGEMENT (ISGPM) este filiala din Romania a companiei ISG Personnel Management Austria, prezenta in Romania din 1999. Reteaua ISG opereaza la nivel international in 22 de tari europene, prin peste 150 de consultanti, traineri si specialisti in resurse umane. ISGPM furnizeaza solutii complete pentru domeniul resurselor umane, serviciile noastre incluzind selectie si recrutare de personal, evaluare de personal prin metoda Assessment Center si prin testare pshihologica, training si dezvoltare de personal sustinute de sesiuni de coaching individual, audit de management, outplacement, payroll, consultanta in management si administrare de personal. www.isgpm.ro