Selectie expert proiect INSERT, ID 55474, Coordonator CRS

AHSR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Coordonator CRS
Tip expert: Expert de tip A
Tipul de expert din proiect: Expert coordonator – poz. 11
Norma: 2 h/zi
Perioada de angajare: mai 2012 – decembrie 2013

- Executarea in timp util a sarcinilor primite
- Capacitate de planificare şi organizare
- Managementul situatiilor conflictuale
- Capacitate de analiză
- Lucrul in echipa
- Iniţiativă
- Rezistenta ridicata la stres
- Flexibilitate
- Integritate morala si profesionala
- Foarte bune abilităţi de comunicare şi negociere
- Persoana cu disponibilitate la deplasari.

Locul de desfăşurare a activităţii:
- Centrul de Resurse si Servicii Bucureşti

CERINTE

Profilul candidatului:
- studii superioare intr-unul din domeniile: sociologie; psihologie; asistenta sociala, etc.,
- cunoasterea legislatiei specifice in domeniu (persoane cu dizabilitati; legislatia muncii),
- minimum 5 ani de experienta in implementare de proiecte,
- experienta in proiecte POSDRU constitutie un avantaj,
- experienţă relevanta în domeniul serviciilor de integrare socio-profesionala a persoanelor cu dizabilităţi,
- buna utilizare a computerului şi a următoarelor programe: Word, Excel, PowerPoint, programe de editare on-line
- experienta de minimum 1 an intr-o pozitie similara in proiecte finantate din fonduri europene.

Atributii generale:
- Realizarea planificării operationale a activitatii unui Centru de Resurse si Servicii la angajare a persoanelor cu dizabilităţi şi a persoanelor cu boli cronice,
- Coordoneaza pregătirea dosarului în vederea acreditării serviciilor furnizate în conformitate cu normele legale în vigoare,
- Dezvoltare ghid de proceduri interne de lucru ale unui Centru de Resurse si Servicii la angajare a persoanelor cu dizabilităţi şi a persoanelor cu boli cronice;
- Coordonarea si monitorizarea implementarii activitatilor Centrului de Resurse si Servicii, asigurand indeplinirea obiectivelor proiectului si a activitatilor,
- Răspunde de activitatea personalului din cadrul Centrului de Resurse si Servicii;
- Dezvoltarea unui plan de monitorizare si evaluare a calitatii activitatii CRS; răspunde de implementarea si respectarea lui in practica;
- Supervizează şi asigură sprijinul personalului din cadrul Centrului de Resurse si Servicii;
- Ia măsuri de rezolvare a problemelor şi /sau conflictelor apărute în cadrul Centrului de Resurse si Servicii;
- Se informează in mod permanent cu privire la legislaţia în domeniul dizabilitaţii, a asistentei sociale si din domeniul muncii;
- Colectează şi se asigură de conformitatea documentaţiei pentru raportarea activităţilor din cadrul Centrului de Resurse si Servicii;
- Asigură suport managerului de proiect, precum si intregii echipe de management pentru organizarea şi implementarea activităţilor prevazute în proiect si atingerea indicatorilor proiectului;
- Participa la elaborarea materialelor de informare si consiliere;
- Participa, alaturi de echipa de management, la procesul de recrutare si selectie a celorlalti experti din cadrul Centrului de Resurse si Servicii;
- Participă la pregătirea, organizarea, implementarea şi deşfăşurarea evenimentelor, campaniilor regionale de informare şi conştientizare din cadrul proiectului ţinând seama de atingerea rezultatelor şi indicatorilor propuşi.

Asociaţia Handicapaţilor Somatici din România (AHSR) este o organizaţie neguvernamentală, nonprofit, naţională, înfiinţată în anul 1991 pentru a reprezenta interesele individuale şi colective ale persoanelor cu handicap somatic (bolnavi cronici).