Sef serviciu reasigurare - cu locatie in Bucuresti

BT ASIGURARI TRANSILVANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Participa la elaborarea datelor din contractele de reasigurare si la revizuirea periodica a acestora
- Colecteaza datele statistice si evaluarile necesare pentru monitorizarea rentabilitatii asigurarilor si a nevoilor de reasigurare ale companiei/ ale reasiguratorilor
- Mentine legatura cu reasiguratorii, supervizeaza respectarea termenilor contractuali
- Furnizeaza consultanta in interiorul companiei, relativ la termenii de reasigurare
- Redacteaza corespondenta cu forta de vânzari pentru riscuri speciale, ofertele speciale si alte tematici specifice reasigurarii (primite de la superiorii directi);
- Colaboreaza cu directia economico-financiara in vederea elaborarii observatiilor contabile si statistice necesare reasigurarii
- Participa la intocmirea diverselor raportari cerute prin lege sau de catre managementul companiei

CERINTE

- Studii superioare economice
- Orice studii actuariale constituie un avantaj
- Minimum 3 ani experienta pe un post similar
- Cunostinte de contabilitate si de raportare
- Cunostinte de limba engleza la nivel avansat
- Cunostintele de limba franceza constituie un avantaj
- Excelente abilitati de organizare
- Capacitate foarte buna de analiza si sinteza
- Disponibilitate la deplasari

BENEFICII OFERITE

- Un mediu de lucru dinamic si profesionist;
- Cursuri de pregatire profesionala;
- Posibilitatea dezvoltarii unei cariere de succes intr-o companie multinationala

Compania BT Asigurari Transilvania, prezenta pe piata romaneasca inca din 1994, raspunde cu maxima eficienta si responsabilitate nevoilor de asigurare ale tuturor categoriilor de clienti, de la marile companii nationale la persoane fizice. BT Asigurari, cu sediul central la Cluj-Napoca, opereaza in toata tara printr-o retea teritoriala formata din peste 267 de unitati. Din anul 2006 BT Asigurari a intrat in topul primelor 10 companii de asigurare la nivel national, consolidandu-si astfel prezenta teritoriala pe piata. Din ianuarie 2008 BT Asigurari, impreuna cu Asiban si OTP Garancia, face parte din compania multinationala Groupama, lider mutualist al asigurarilor in Franta, a carei experienta si profesionalism vor continua trendul ascendent al companiei pe piata asigurarilor din Romania.