Sef sectie externe & news “Evenimentul Zilei” online

RINGIER ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Este responsabil de realizarea si editarea de articole si analize despre evenimente politice si sociale internationale potrivit standardelor si regulilor stabilite in cadrul companiei.
-Activitati de documentare si selectare a informatiilor prin consultarea agentiilor de presa si a site-urilor specializate in vederea alcatuirii sumarului zilei.
-Impartirea in mod eficient a tematicilor de abordat intre redactorii sectiei.
-Respectarea termenelor limita in toate activitatile implicate in publicarea unui articol in mediul online
-Consulta raspunsul publicului la articolele departamentului si raspunde eventualelor solicitari de informatii suplimentare.
-Consulta si supravegheaza elaborarea articolelor de profil
-Consulta, compara si raporteaza continutul articolelor similare din alte publicatii, site-uri si surse concurente interne si internationale
-Evalueaza activitatea redactorilor din departament.

CERINTE

-Minimum 5 ani experienta in jurnalism
-Foarte bune abilitati de comunicare
-Experienta in coordonarea unei sectii de externe/news
-Abilitati de organizare si planificare
-Cunoasterea unor softuri de editare
-Limba engleza
-Studii universitare

Numai candidatii selectati pentru interviu vor fi contactati.

Ringier Romania is the leader of the print media market with over 12 titles, each ranking in the top in their category. The company\'s publications portfolio in Romania includes Capital, Evenimentul Zilei, Libertatea, Bravo, Bravo Girl, Bolero, Libertatea pentru femei, Lumea femeilor, Diva, TV mania, TV Satelit and Unica. Ringier Romania is part of the Ringier Group, the largest print media company in Switzerland with subsidiaries in Central and Eastern Europe and Asia. Ringier publishes over 40 titles in 7 countries.