Sef Produs Vehicule Utilitare - Renault

Automobile Dacia SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura cea mai buna oferta comerciala pentru gama de produse marca Renault - Vehicule Utilitare;

- Urmareste si analizeaza evolutia pietei si comportamentul clientilor, colaborand cu specialistii in studii de piata din cadrul departamentului de marketing;

- Urmareste si analizeaza ofertele de produse similare ale concurentei;

- Mentine permanent legatura cu Brand Managerii in vederea adoptarii strategiei optime pentru diferitele campanii de marketing;

- Pregateste dosarele de pret, documentatia de marketing si argumentarele de produse aferente fiecarei campanii de marketing catre dealerii din retea;

- Prezinta noile campanii de marketing dealerilor Renault;

- Creeaza si dezvolta instrumentele de marketing necesare lansarilor de campanii, colaborand cu departamentele publicitate si comunicare;

- Asigura promovarea si lansarea de noi produse catre reteaua de agenti;

- Urmarireste tarifele colaborand cu responsabilul de tarife pentru produsele proprii cat si cele ale concurentei;

- Intocmeste previziuni (estimari) de vanzare precum si raportari pentru fiecare campanie comerciala;

- Mentine contactul permanent cu Managerii de Zona in vederea cresterii vanzarilor pentru produsele existente;

- Mentine legatura cu omologii sai din cadrul Renault - Franta, in vederea implementarii diferitelor campanii comerciale, informarii asupra produselor dezvoltate sau in vederea raportarilor periodice.

CERINTE

- Absolvent/(a) de studii superioare economice;

- Minim 2 ani experienta in marketing, experienta in domeniul auto constituie un avantaj;

- Bune cunostinte de limba engleza si/sau limba franceza;

- Bune abilitati de comunicare, organizare, analiza si sinteza;

- Buna cunoastere a pachetului Microsoft Office (Word, Excel, Microsoft Project);

- Permis de conducere categoria B.

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru international;

- Oportunitati de dezvoltare profesionala;

- Pachet salarial competitiv.

DACIA parte integranta a grupului RENAULT, grup de origine franceza care si-a consolidat dimensiunea internationala din momentul realizarii aliantei sale cu NISSAN va ofera acum posibilitatea de a descoperi si lucra in lumea pasionanta a automobilului. Fabricam si comercializam produse si servicii tot mai moderne si mai inovatoare, iar dumneavoastra aveti oportunitatea sa ne insotiti in realizarea obiectivelor noastre.