Sef Echipa Motor / Cutie de Viteze

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

MISIUNI GENERALE
Anima membrii echipei maximizand eficacitatea si dezvoltarea personala a acestora.
Asigura performanta Calitate / Termene si Eficacitatea de realizare a sarcinilor cerute echipei de catre responsabilul proiect si diversi interlocutori.

MISIUNI DETALIATE:

Management:
Anima si coordoneaza activitatea colaboratorilor sai si ai echipei sale respectand regulile companiei.
Gestioneaza sarcinile echipei aflate sub responsabilitatea sa in legatura cu seful ierarhic
Asigura managementul echipei sale la nivel individual si colectiv:
- interviuri anuale, reuniuni ale echipei, comitete de gestiune individuale;
- timp de munca
- gestiune in cotidian (misiuni,…)
- evaluarea si ameliorarea competentelor
Asigura colaboratorilor sai mijloacele necesare pentru desfasurarea in bune conditii a propriilor activitati (plan de formare, coaching, resurse materiale)
Realizeaza si difuzeaza indicatorii echipei
Animare de reuniuni management si plan de progres al echipei

Garanteaza eficienta echipei sale
Garanteaza rezultatele echipei si a serviciilor efectuate de prestatori in vederea respectarii angajamentelor Calitate/Costuri/Termene/Resurse umane:
- asigura aplicarea politicilor meserie si a proceselor de catre membrii echipei;
- asigura conformitatea sarcinilor cerute echipei sale de catre diversi interlocutori
- asigura o buna coordonare a activitatilor realizate in cooperare cu alte echipe;
- instiinteaza diversii interlocutori in caz de dificultate si identifica cu acestia solutii necesare pentru a garanta performanta echipei

Capitalizare
- in cadrul echipei sale capitalizeaza procesul de func¿ionare, metodele de animare si formarile
- este interlocutorul principal pentru a asigura standardele de conceptie, proces, organizare

CRITERII DE MASURARE A PERFORMANTEI
- Dezvoltarea echipei si a colaboratorilor sai, masurata prin intermediul radarului de competente al echipei
- Calitatea rezultatelor cerute de catre diversi interlocutori, masurata prin conformitatea raportata la normele standard si prin respectul standardelor meserie
- Respectul angajamentelor de termen pentru obtinerea rezultatelor

RESPONSABILITATE IERARHICA
Seful de echipa participa la comitetul de serviciu RTR meserie si este subordonat Sefului de Serviciu Motor/ Cutie de Viteza

PERIMETRU DE ACTIUNE:
Seful de echipa exercita misiunea in domeniile:motor si cutie de viteza.
Anima conceptorii Renault si pilotii tehnici din propriul site, in stansa legatura cu corespondentii acestora din alte birouri de studii si situri de productie.

CERINTE

- Absolvent studii tehnice, inginer
- Experienta de management tehnic si de echipa
- Experienta in industria auto constituie un avantaj
- Experienta in proiectarea pieselor auto sau similare reprezinta un avantaj
- Cunoasterea CATIA V5 este un avantaj
- Buna cunoastere a limbilor franceza si engleza este un avantaj
- Buna cunoastere a pachetului Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Ms Project)
- Persoana eficienta, responsabila, cu potential de dezvoltare profesionala
- Capacitate de animare a echipelor, de planificare si de sinteza
- Disponibilitate de a calatori in strainatate - Franta sau alte tari

Renault Technologie Roumanie este noul centru de de inginerie Renault. Prezent in 118 tari si reprezentand prima marca europeana, Renault este astazi al patrulea constructor mondial prin alianta cu Nissan.
Viitorilor angajati le oferim oportunitatea de a evolua profesional, de a se forma pe parcursul carierei si de a lucra intr-o companie cu un mediu de lucru placut.