SEF ECHIPA CALCUL

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

Misiune:
- raporteaza sefului Serviciu Produs si este responsabil de ansamblul de activitati dimensionare structura caroserie;
- perimetrul de activitate: structura caroserie pentru toate proiectele aflate in responsabilitate totala sau partiala in RTR (Renault Technologie Roumanie);
- gestioneaza o echipa de aprox. 25 persoane.

Gestiune resurse:
- planifica impreuna cu Inginerii Structura din Technocentre (centru de cercetare omolog din Franta), activitatea pentru fiecare proiect;
- asigura coerenta intre sarcina planificata, multi-proiect, si resursele disponibile;
- decide subcontractarea, daca este cazul, elaboreaza caietele de sarcini si argumenteaza decizia.

Activitate tehnica:
- in legatura cu managerul de proiect si inginerul structura, piloteaza convergenta prestatiilor structurii pentru fiecare jalon;
- semnaleaza problemele intalnite si propune solutii impreuna cu inginerul structura;
- asigura coerenta modelelor de calcul cu ipotezele de arhitectura considerate;
- impreuna cu echipa Viata Serie, asista implementarea planurilor de economie;
- contribuie prin calcul si simulari numerice la rezolvarea problemelor raportate de catre clienti.

Relatia cu Technocentre:
- participa la organizarea transferului de responsabilitate TCR (Technocentre) – RTR;
- asigura respectarea proceselor si standardelor definite in Technocentre;
- gestioneaza competentele echipei si planifica formarile necesare;
- coordoneaza implementarea noilor metodologii de calcul si simulare;
- propune schimbari de metodologie in vedea evoluari standardelor si procedurilor de calcul.

Gestiune echipa:
- planifica si coordoneaza activitatea membrilor echipei;
- capitalizeaza bunele practici acumulate in proiecte; organizeaza in echipa retur de experienta inter-proiect;
- asigura coerenta intre sarcina proiect si dotarile hardware si software;
- administreaza echipa: evalueaza performanta si actualizeaza indicatorii echipei, planifica formarile profesionale si urmareste evolutia competentelor;
- animeaza activitatea in transversal, in interiorul departamentului.

CERINTE

- Inginer profil mecanic
- 10+ ani experienta calcul element finit (FEA)
- 3-5 ani experienta in management tehnic si de echipa
- Cunostinte utilizare soft-uri calcul (ANSA, NASTRAN, ABAQUS, PAM-CRASH ori alte soft-uri FEA)
- Capacitate de a comunica eficient in franceza si / sau engleza

Renault Technologie Roumanie este noul centru de de inginerie Renault. Prezent in 118 tari si reprezentand prima marca europeana, Renault este astazi al patrulea constructor mondial prin alianta cu Nissan.
Viitorilor angajati le oferim oportunitatea de a evolua profesional, de a se forma pe parcursul carierei si de a lucra intr-o companie cu un mediu de lucru placut.