Sef Departament Transport si Logistica

IMSAT SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Postul este localizat in Bucuresti si raporteaza Directorului de Departament Achizitii si Logistica si are 21 oameni in subordine.
- Asigura operatiunile de import / export, transport si gestionare magazii ;
- Identifica modalitatile optime de transport, avizeaza intocmirea documentatiei necesare la vama : declaratii vamale, certificate de calitate, declaratii de conformitate ;
- Planifica costurile vamale si de transport, efectueaza analiza grupaj, raporteaza neconformitatile constatate ;
- Organizeaza si coordoneaza activitatile de transport intern si extern ;
- Se documenteaza privind legislatia in vigoare (isi actualizeaza cunostintele despre legi, norme de aplicare, etc) referitoare la activitatile departamentului ;
- Urmareste / avizeaza: comenzi, contracte, compensari de la furnizori / beneficiari ;
- Intocmeste documente / acte justificative ;
- Intocmeste / avizeaza referate pentru eliberarea sumelor necesare vamuirii;
- Gestioneaza documentatia de insotire a marfii ;
- Defineste responsabilitatile si relatiile subordonatilor pentru realizarea sarcinilor ;
- Este responsabil cu intocmirea de contracte cu companiile de transport în vederea asigurarii unui flux de livrare corespunzator;
- Intocmeste analize ale activitatii desfasurate, propune modificari pentru imbunatatirea acesteia ;

CERINTE

Studii superioare tehnice absolvite
Experienta minim 3 ani pe o pozitie similara.
Cunostinte temeinice privind derularea operatiunilor vamale in regim temporar, obtinerea autorizatiilor, evidenta lichidarii importurilor temporare, etc
Cunostinte limbii engleze la nivel avansat.
MS Office (Word, Excel, Access, Powerpoint)
Carnet de conducere cat.B
Spirit organizatoric, seriozitate, capacitate de conducere, bune abilitati de comunicare si relationare ; capacitate de lucru individuala dar si in echipa
Trasaturi de personalitate: persoana organizata, meticuloasa, proactiva, cu atitudine pozitiva
Rezistenta la stres, disponibilitate la program prelungit si la deplasari

BENEFICII OFERITE

Se ofera un mediu de lucru profesionist si un salariu atractiv

DESCRIEREA FIRMEI

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale