Sef Departament Audit al Organizarii si Proceselor

MKB ROMEXTERRA BANK S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Conduce si coordoneaza activitatile de audit tinand de organizarea proceselor infrastructurii care deserveste activitatile de baza, precum si verificarea unitatilor subsidiare;
• Elaboreaza proceduri de audit intern;
• Planifica activitatea auditorilor interni din cadrul departamentului;
• Monitorizeaza si evalueaza modul de functionare a procedurilor specifice de control intern;
• Propune Directorului Directiei Audit Intern masuri pentru imbunatatirea sistemului de control intern, de completare si/sau modificare a normelor de lucru interne;
• Elaboreaza norme si proceduri de identificare, evaluare, monitorizare si control pentru riscurile semnificative;
• Identifica si evalueaza riscurile semnificative si informeaza permanent Directorul Directiei Audit Intern despre cele mai grave incalcari ale procedurilor interne;
• Urmareste modul de aplicare a deciziilor de imbunatatire a proceselor/activitatilor si evalueaza gradul de implementare a acestora;
• intocmeste rapoarte de audit periodice si la cerere pentru Directorul Directiei Audit Intern;
• Evalueaza si dezvolta personalul din subordine.

Daca profilul dumneavoastra corespunde cerintelor descrise mai sus si doriti sa va alaturati echipei MKB Romexterra Bank, trimiteti CV-ul insotit de scrisoare de intentie, pana cel mai tarziu la data de 13.11.2008.
Numai candidatii selectati pe baza CV-urilor vor fi contactati.

CERINTE

• Studii superioare economice;
• Minim 3 ani experienta in audit intern sau extern, in mediul financiar-bancar;
• Experienta de minim 1 an pe un post de conducere;
• Cunosterea foarte buna a standardelor internationale de audit si a standardelor internationale de contabilitate si raportare financiara;
• Cunoasterea legislatiei in domeniul financiar-bancar (reglementari BNR, CNVM etc.)
• Cunostinte foarte bune de operare PC: MS-Office (Word, Excel, Power Point, Outlook), Internet Explorer;
• Cunostinte de limba engleza - nivel avansat;
• Foarte bune abilitati de comunicare si relationare interpersonala;
• Capacitate de organizare si prioritizare;
• Capacitate de analiza si sinteza;
• Responsabilitate si integritate;
• Disponibilitate pentru deplasari in teritoriu (cca. 50% din timpul de lucru).

MKB Romexterra Bank is the subsidiary of the German financial-banking Group Bayerische Landesbank (BayernLB), through its strategic investor MKB Bank, holder of 80,48% participations over the bank’s shares.