security consultant

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura suport pentru implementare sisteme/solutii securitate IT
Asigura servicii de mentenanta si rezolvarea incidentelor la client
Asigura suport echipei de vanzari pentru identificarea celei mai bune solutii tehnice
Este responsabil de planificarea si organizarea demonstratiilor tehnice la client

CERINTE

Cerintele postului sunt urmatoarele:

- cunostinte operationalizate despre stiva TCP/IP (e. g. ce este window size si ce impact are asupra performantelor de trafic)
- cunostinte despre protocoalele care reglementeaza functionarea aplicatiilor comune in retea (HTTP/SMTP/IMAP/POP3/DNS/DHCP)
-cunostinte despre protocoale de routare dinamice (OSPF si BGP)
-cunostinte despre modul de functionare al unui firewall stateful (reprezinta un plus cunostinte despre produse Juniper sau Check Point)
-cunostinte despre modul de functionare al unui sistem IDS/IPS (reprezinta un plus cunostinte despre produse Juniper, ISS, Check Point, McAfee)
-cunostinte despre despre tehnologii Microsoft: Active Directory (configurare, mentenanta), ISA Server (2004/2006), Exchange Server (2003/2007), SQL Server, SharePoint portal
-abilitati de comunicare / team player
-cunostinte de administrare un sistem de operare Linux (Debian & CentOS & RHEL) + shell scripting
-cunostinte referitoare la infrastructura hardware (servers, active de retea, stocare) pe/peste care ruleaza produsele de securitate

Reprezinta avantaj:

- Cunostinte despre produse de Data Loss Prevention
- Cunostinte despre produse de ESM
- Cunostinte despre produse de URL filtering
- cunostinte despre produse Antivirus si managementul centralizat al acestora
- cunostinte de programare Perl/PHP/TCL-TK
- cunostinte despre mecanisme de autentificare si identificare digitala (PKI, SSO, tokens)
- familiaritatea cu metodologii de testare
-obisnuinta de documentare a activitatilor (cum se testeaza: redacteaza minuta continand principalele cerinte enuntate in cursul interviului)

BENEFICII OFERITE

Mediu de lucru placut
Training specializat in IT
Bonus functie de performante