SALES MANAGER - IFN - firma de leasing

NEFERTITI Human Capital Consulting

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este una dintre cele mai puternice si recunoscute companii ce activeaza in domeniul leasingului, cu o echipa performanta , retea de vanzari nationale si un portofoliu de 150 milioane euro. Infiintata in 2000, ca societate independenta, compania are clienti foarte importanti, o cifra de afaceri de peste 16 milioane de euro anual, 40 de angajati, 5 reprezentante in tara acoperind toate zonele tarii.
Dezvoltarea sustinuta pe care compania a inregistrat-o in ultimii ani impune si atragerea unui SALES MANAGER cu experienta , bine pregatit profesional si cu un profil pihologic de invingator.

 Supravegheaza, controleaza, coordoneaza si raspunde de desfasurarea in bune conditii a activitatii din cadrul societatii prin compartimentele din subordine;
 Administreaza activitati de personal referitoare la evaluarea performantelor, recomandari salariale si coordonarea programelor de dezvoltare;
 Asigura indeplinirea obiectivelor de vanzari stabilite de catre conducerea societatii;
 Promoveaza imaginea societatii in spiritul valorilor organizationale;
 Prospecteaza piata, dezvolta si gestioneaza portofoliul de clienti prin aplicarea metodelor de contactare individuala sau alte sisteme aprobate de conducerea societatii;
 Cerceteaza, analizeaza si interpreteaza piata auto si de leasing, precum si tendintele si evolutiile specifice acestora;
 Analizeaza structura de piata concurentiala cu identificarea concurentei potentiale;
 Asigura gestionarea portofoliului de produse si servicii, realizeaza studii pe produs;
 Realizeaza planuri de marketing si promotionale;
 Asigura legatura cu furnizorii de servicii in domeniile de reclama si publicitate;
 Desfasoara activitati de promovare a produselor si serviciilor societatii pe piata romaneasca;
 Identifica cele mai bune solutii pentru satisfacerea cerintelor clientilor;
 Elaboreaza studii de ordin tehnic si managerial in vederea cresterii fortei de vanzare a produselor de finantare;
 Identifica si stabileste contacte cu dealerii si cu potentialii clienti;
 Propune oferte, actiuni comerciale si strategii de abordare a clientilor;
 Pune la dispozitia clientilor informatiile necesare unei bune informari cu privire la oferta si conditiile de incheiere si derulare a contractelor de leasing;
 Intocmeste ofertele de finantare, dosarele de analiza si referatul de leasing cuprinzand conditiile finantarii;
 Intocmeste raportari si situatii statistice privind activitatea de vanzari;

CERINTE

• capacitate organizatorica, de conducere si coordonare a echipei;
• initiativa, dinamism, tenacitate;
• perseverenta, perspicacitate, creativitate;
• comunicativitate, spirit de echipa;
• capacitate de analiza si sinteza;
• capacitate de asimilare si adaptare;
• seriozitate, onest,sincer, loial, etc.

• Studii superioare finalizate, de preferat economice
• Experienta in vanzari - minim 4-5 ani in companii de leasing
• Orientat spre rezultate
• Identifica cu usurinta si intelege nevoile clientilor
• Personalitate deschisa - relationare facila cu clientii potentiali
• Abilitati de comunicare si negociere (persuasiune si determinare)
• Cunostinte PC: Word, Excel, Outlook
• Carnet de conducere (B)
• Aspect profesional – business

BENEFICII OFERITE

- salariul net lunar peste media pietei;
- comisioane calculate la cifra de afaceri mediata;
- bonusuri:
 bonus de performanta conform politicii companiei (in urma evaluarilor anuale),
 bonus anual de business (in functie de eficienta companiei din anul respectiv).
- inlesnirea participarii la programe de instruire si dezvoltare profesionala.

NEFERTITI Human Capital Consulting iti garanteaza deplina confidentialitate a datelor trimise, lucreaza alaturi de tine la alegerea/ schimbarea/ consolidarea carierei, iti prezinta in timp real toate oportunitatile ivite in portofoliul sau, iti prezinta fiecare job in parte, fara a ascunde nici un inconvenient legat de acesta.
Trimite-ne CV-ul tau si lasa consultantii nostri sa lucreze pentru tine. Alaturi de Nefertiti Human Capital Consulting nu pierzi nimic (nici macar timp - te invitam la interviu doar dupa ce iti prezentam telefonic job-ul si ne asiguram ca esti interesat de el) dar primesti consultanta unor specialisti fara a face alt efort decat sa te prezinti la un interviu.