SALES MANAGER - Constructions

PERSPECTIVE Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este un cunoscut centru de materiale de constructii cu o oferta de produse completa, un pachet de servicii dedicate eficiente si un program Business to Business. Strategia firmei este de a construi parteneriate de lunga durata, prin respect si loialitate fata de clientii sai.
Datorita dezvoltarii afacerii cautam un DIRECTOR de VANZARI, o persoana capabila, motivata si cu atitudine profesionista.

Rolul:

-Intocmeste strategia prin care urmeaza a fi atinse obiectivele de vanzari si se asigura ca acestea vor fi realizate.
- Stabilirea si implementarea strategiilor de vanzare prin care urmeaza a fi atinse obiectivele de vanzari; urmarirea realizarii obiectivelor stabilite; dezvoltarea si coordonarea echipei de agenti si consultanti de vanzari; dezvoltarea portofoliului de clienti; analiza concurentei; analiza particularitatilor si tendintelor pietei.

-In relatia cu subordonatii din departament:
• Aproba gama de produse din fiecare categorie
• Aproba furnizorii; aproba preturile de vanzare
• Aproba politica comerciala pentru fiecare produs/famile/categorie
• Solicita rapoartele periodice
• Traseaza obiectivele angajatilor, le ofera suport, motivare, indrumare
• Evalueaza performanta angajatilor in functiile de obiectivele stabilite
• Supervizeaza incheierea contractelor cu toti furnizorii

-In relatia cu Directorul Executiv:
• Recomanda targeturile de vanzari catre Directorul Executiv
• Recomanda oferte speciale, vanzari promotionale, lichidari de stoc, etc.
• Pregateste rapoartele periodice stabilite

-Urmareste indicatorii de performanta(KPI):

CERINTE

• Experienta profesionala care il califica pentru acesta pozitie
• Studii Universitare
• Experienta intr-o functie de management/coordonare similara
• Cunostinte operare PC- MS Office, Emailing;
• Persoana organizata,motivata si orientata catre client
• Ambitios, deschis, comunicativ
• Abilitati de leadership si coaching
• Foarte bune abilitati de negociere
• Orientat catre obtinerea de rezultate, cu initiativa si responsabil
• Cunoscator al limbii engleze

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant, negociabil; posibilitati de promovare.

DESCRIEREA FIRMEI

HR Consulting & Recruitment