Sales Executive

ProCA Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Aplica strategia si tacticile de vanzari in scopul atingerii obiectivelor de afaceri ale companiei.
- Asigura si intretine comunicarea cu clientii, prin prezentarea conditiilor comerciale si de garantie, prin furnizarea de informatii tehnice, de stoc, de pret, de importuri; are obligatia sa informeze clientii din portofoliu despre ofertele speciale;
- Finalizeaza vanzarea (preluare comanda, procesare, incasare, livrare); sa cunoasca si sa respecte procedurile de vanzari care fac referire la vanzarea propriu-zisa (obiectul vanzarii si conditiile comerciale) si la clienti (categoriile de clienti);
- Se asigura ca sunt respectate termenele de plata si limitele de credit de catre clientii din portofoliu;
- Monitorizeaza zilnic, saptamanal si lunar activitatea clientilor sai;
- Face raport saptamanal de vanzari;
- Asigura o comunicare buna intre client si alte departamente din interiorul firmei (cu departamentul Purchase pentru transmiterea informatiilor asupra miscarilor de produse, cu departamentele RMA - service, Logistica, financiar ¿ contabilitate, etc).
- La cererea conducerii firmei poate îndeplini si alte sarcini decât cele specificate, în conformitate cu pregatirea si experienta sa profesionala.
- Dezvolta si propune managementului companiei solutii pentru a consolida pozitia pe piata a companiei
- Implementeaza politica si procedurile companiei
- Dezvolta si gestioneaza un sistem de distributie performant (daca este cazul)
- Colaboreaza cu celelalte departamente ale companiei pentru optimizarea
activitatii
- Reprezinta interesele companiei in toate relatiile comerciale in colaborare cu
managementul companiei
- Comunica managementului toate informatiile cu privire la piata, relevate pentru
afacere si propune actiuni adecvate.

CERINTE

1.1. Pregatire: de preferinta studii superioare
1.2. Experienta anterioara in vanzari IT.
1.3. Calitati si aptitudini
- Bune abilitati de negociere si dezvoltare a relatiilor de business
- Capacitate de a realize noi contracte si de a mentine relatia cu partenerii de afaceri
- Managementul relatiilor cu clientii cheie
- Foarte buna abilitati de leadership
- Abilitati analitice
- Abilitati de a pune in practica un management performant
- Foarte bune calitati de comunicare
- Gandire strategica