Sales Consultant - Software

TOTALSOFT SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Creeaza si mentine relatiile comerciale vanzare si post-vanzare cu clientii produselor TS;
- Urmareste executia contractului cu clientii;
- Responsabil pentru indeplinirea propriului target de vanzari
- Genereaza noi comenzi la clienti si colecteaza comenzile emise de clienti, constituind astfel portofoliul de comenzi;
- Raspunde de solutionarea cererilor clientilor in timp util;
- Abordeaza clientii existenti, prezinta oferta firmei, negociaza conditii si incheie contracte comerciale post - implementare; raspunde de conditiile contractuale negociate;
- Raspunde de calitate informatiilor comunicate celorlaltor departamente;
- Raspunde de intocmirea corecta si la timp a contractelor de support tehnic si post garantie;
- Urmareste situatia incasarilor de la clienti si raspunde de reducerea timpului de incasare a sumelor datorate de clienti.

CERINTE

- Studii superioare - reprezinta avantaj cursurile specifice de vanzari;
- Experienta: minim 3 ani in vanzari (in domeniul IT Software/ Telecom).

CUNOSTINTE PROFESIONALE:
- cunoasterea tehnicilor de vanzare;
- cunostinte de analiza si gestiune a datelor;
- cunostinte economice minime;
- cunostinte de lucru cu Windows si MS-Office.

CALITATI SI APTITUDINI PROFESIONALE:
- excelente calitati de comunicare (scris si oral)
- orientare catre client si catre rezultat
- bune abilitati de negociere;
- lucru in conditii de stres;
- capacitate de sinteza;
- cunostinte de nivel mediu a limbii engleze;
- spirit de lucru in echipa;
- perseverenta;

Companie romano-americana infiintata in anul 1994 ce numara la aproape 15 ani de la lansare o echipa de peste 300 de specialisti in domeniul IT.

Suntem cel mai important furnizor de solutii business din Romania. Principalele produse sunt destinate: gestionarii intregii activitati a unei organizatii (ERP), managementului resurselor umane si salarizarii, project managementului, managementului activitatii medicale, leasing si a activitatii de distributie in domeniul farmaceutic etc.

Suntem compania care a adus managementul de proiect in Romania prin sistemul Primavera si, tot noi, am dezvotat primului sistem de e-procuremment din Romania (www.e-licitatie.ro)