Responsabila Logistica

FLAMINGO

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Stabilirea necesarului de aprovizionare a magazinelor pe baza veniturilor si a stocului magazinelor arondate;
- Alocarea catre magazinele Flanco/ Flamingo/ Future Shop a produselor electronice/ electrocasnice, pe baza analizei vanzarilor si a stocurilor disponibile in depozit;
- Analiza comenzilor speciale primite din partea responsabililor din magazine, consultarea cu Product Manager privind posibilitatea achizitionarii/ livrarii produselor si informarea magazinelor cu privire la termenul de livrare;

CERINTE

Grupul Flamingo International SA angajeaza pentru pozitia Responsabila Logistica, candidate care sa indeplineasca cerintele de mai jos:

- Studii superioare finalizate sau in curs de finalizare, dar numai la una din cele 3 forme de invatamant: F.R., I.D., F.F. (precizati in CV forma de invatamant);
- Experienta profesionala de minim 8 luni in domeniul logisticii sau vanzarilor de electronice/ electrocasnice - constituie un real avantaj pentru angajare;
- Cunostinte MS Office (Excel -foarte bine);
- Spirit analitic, capacitate de organizare, responsabilitate;
- Abilitati excelente de comunicare si relationare.

DESCRIEREA FIRMEI

Grupul Flamingo International
Grupul Flamingo International cuprinde trei lanturi de retail: Flanco, Flamingo si Future Shop si o companie de distributie a produselor IT, FDC. Cele trei lanturi de retail comercializeaza produse IT&C, electronice si electrocasnice, atat in Romania, cat si in Bulgaria si Serbia-Muntenegru.
Flanco, prin reteaua sa de 98 de magazine, isi mentine pozitia de lider in retailul de electronice si electrocasnice in ceea ce priveste productivitatea magazinelor si a personalului, exprimate in vanzari per suprafata, respectiv vanzari per angajat. Conceptul Flanco World presupune magazine cu suprafete mari (1800 ¿ 3000 mp) amplasate in orase mari si medii, in centre de retail usor de accesat. In magazinele Flanco World consumatorii gasesc cele mai bune oferte pentru fiecare categorie de produse si o gama larga de solutii pentru echiparea casei cu produse electrocasnice, electronice, IT&C. Primul magazin Flanco World s-a lansat in noiembrie 2005 in Brasov, acum fiind prezent si in Constanta, Oradea si Bucuresti.
Flamingo cu magazine deschise in Romania, dar si in Bulgaria si Serbia, este liderul pietei de IT&C din Romania. In magazinele Flamingo clientii pot gasi noutati din domeniul IT, dar si produse electronice de ultima generatie. Lantul Future Shop, lansat in 2005, ofera o gama larga de produse \"mobile\", cum sunt notebook-urile, MP3 playere, camere digitale foto si video, telefoane mobile.
Compania de distributie Flamingo Distribution Center (FDC) din cadrul grupului isi desfasoara activitatea in sapte tari, una dintre cele mai importante fiind Olanda, din care se realizeaza si distributia regionala. In Romania o pondere semnificativa din activitatea FDC o reprezinta sectorul corporate.
Din iunie 2005 Flamingo International este cotata la Bursa de Valori Bucuresti.
Situatiile financiare ale Flamingo International sunt auditate de PricewaterhouseCoopers