Responsabil Vanzari

SC CALIPSO SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

 administrarea si dezvoltarea portofoliului de clienti si de furnizori autohtoni si straini ;
 prezentarea , promvarea si vanzarea produselor in coformitate cu standardele si politicile comerciale ale companiei;
 urmarirea realizarii planului de vanzari lunar, trimestrial , anual;
 participa la negocieri, intocmirea contractelor , monitorizarea derularii si finalizarii acestora;
 stabileste si participa la intalnirile cu clientii si/sau furnizorii;
 intocmeste documentatia premergatore intalnirilor;
 redacteaza rapoartele si procele verbale dupa intalniri;
 intocmeste documentele comerciale;
 raspunde pentru calitatea aprovizionarii clientilor si expunerea produselor in piata;
 raspunde de urmarirea incasarii sumelor datorate de catre clienti si de transmiterea documentelor de vanzare;
 raspunde pentru modul in care se elibereaza marfa ( doar pe baza documentelor fiscale );
 participa activ la planificarea si implementarea strategiei de vanzare;
 asista directorul comercial la intalniri si negocieri;
 urmareste derularea si finalizarea contratelor;
 dispune intocmirea si realizarea programelor de desfacere pentru produsele comercializate, precum si pentru produsele proprii ale societatii comerciale, controlând si analizând modul de realizare a contractelor incheiate cu clientii;
 urmareste realizarea programului de desfacere, cu respectarea termenelor contractuale;
 raspunde de respectarea si aplicarea legislatiei care reglementeaza vânzarea produselor clientilor interni si externi;
 urmareste evidenta obligatiilor contractuale pentru export, precum si a portofoliului de comenzi pentru intern, dispunand intocmirea si urmarirea permanenta a graficelor de livrare;
 organizeaza activitatea de vanzari export si raspunde de livrarea produselor direct de catre societate sau prin intermediul firmelor de comert exterior;
 angajeaza societatea comerciala in probleme comerciale prin semnatura pe documentele respective in limita competentelor primite;
 angajeaza societatea comerciala prin semnatura sa, in domeniul sau de activitate si in limita competentelor acordate;
 informeaza conducerea societatii cu privire la derularea contractelor si respectarea termenelor, precum si la aparitia unor probleme deosebite ce necesita solutionare ;
 efectueaza actiuni pentru cunoasterea si analizarea tuturor clientilor semnificativi (din trecut, actuali si viitori potentiali) interni si externi;
 efectueaza actiuni pentru cunoasterea potentialilor concurenti interni si externi, a modului de actionare al acestora si comercializarea produselor lor, a ponderii lor in segmentele de piata ce intereseaza societatea comerciala atât pe piata interna cât si cea externa;
 asigura mentinerea pietelor pe care au patruns produsele societatii prin promovarea reclamei ;
 sprijina distribuitorii angajati prin contract, in activitatea de comercializare a produselor organizatiei;

CERINTE

minim 3 ani experienta

DESCRIEREA FIRMEI