Responsabil suport vanzari - Divizia Corporatii - Bucuresti

MKB ROMEXTERRA BANK S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

MKB Romexterra Bank angajeaza responsabil suport vanzari la Divizia Corporatii - Bucuresti

- Asigura suport in activitatea de achizitie clienti si organizare interna pentru liniile de business caruia ii este dedicat
- Asigura o legatura intre forta de vanzare regionala si client, paralel cu celelalte departamente adiacente
- Tine evidente ale vizitelor la sau ale clientilor la nivelul structurilor regionale responsabile de vanzare efectiva
- Administreaza si distribuie baza de date a clientilor catre teritoriu si administreaza cu eficienta lista clientilor cu referinte din Ungaria si Germania
- Intocmeste analize pe sectoare, activitati si clienti targetati
- Implementeaza pentru business cerintele de raportare si analiza cantitativa si calitativa: monitorizare si raportare periodica (zilnica/saptamanala/anuala) a productiei/vanzarilor/clientilor achizitionati din sistem, clasamente pe sucursale/regiuni, ranking forta de vanzare, profitabilitatea vanzarilor prin canale de distributie
- Tine evidente ale vanzarilor targetate si cifrele realizate, venituri aduse si pregateste diverse rapoarte la cererea managementului, face propuneri pentru mentinerea performantei fortei de vanzari
- Intocmeste report-uri si statement-uri financiare, buget/ alocare si previziuni
- Dezvolta solutii si template-uri de raportare interna
- Culege informatii/idei/propuneri de dezvoltare/modificare produse care corespund cerintelor clientului
- Se asigura ca business-ul este constient de tendintele marketului, face analize de piata, asigura o monitorizare constanta a profitabilitatii portofoliului de produse si colaboreaza la definirea campaniilor de promovare
- Initiaza crearea de produse bancare in concordanta cu planul de dezvoltare al bancii, colaboreaza cu celelalte departamente implicate in vederea propunerii profilului de produs: descriere, rationament pentru alegerea acestuia dintre alte optiuni si o evaluare cuprinzatoare asupra beneficilor, costurilor si riscurilor (Risk, IT, Juridic, Contabilitate, Marketing)
- Participa la training-uri pentru angajatii implicati efectiv in activitatea de vanzare la nivel de sucursale

CERINTE

- Studii superioare in domeniul economic;
- Experienta in vanzari de produse financiare reprezinta un avantaj (cunoastere a produselor si serviciilor bancare in special de creditare);
- Experienta bancara reprezinta un avantaj;
- Cunostinte de limba engleza;
- Bune cunostinte Word, Excel, Power Point;
- Abilitati de lucru in echipa: comunicare, colaborare si organizare, perseverenta in atingerea obiectivelor propuse, asumare responsabilitati, atitudine pozitiva, entuziasm si motivatie cu spirit intreprinzator si dorinta de autodepasire.

Persoanele selectate vor fi contactate telefonic ulterior.
Nu vor fi luate ¿n considerare cererile candidatilor care nu indeplinesc conditiile cerute.

MKB Romexterra Bank S.A., held in proportion of 55.32% by MKB Bank, the third Hungarian bank, member of BayernLB from Germany.