Responsabil studii tehnice

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Gestioneaza propunerile si implementarea noilor arhitecturi in arhitectura tehnica si functionala a sistemului informatic al Bancii;

- Analizeaza la nivel inalt evolutia aplicativa a platformelor spre un raport calitate / cost / productivitate favorabil Bancii printr-o analiza tehnico-economica eficienta a solutiilor informatice;

- Asigura suport tehnic nivel 3 pentru posturile de lucru si platformele de comunicatii voce si date in cazul unui incident escaladat de la nivelul 2 de suport ;

- Participa la elaborarea de proceduri si norme general valabile in ceea ce priveste sistemul informatic al BRD, atat pentru sistemul existent cat si pentru integrarea noilor subsisteme;

- Participa la instalarile hardware initiale si configurarea/parametrizarea/tunning-ul mediilor de testare/dezvoltare/integrare/productie, conform specificatiilor furnizate de vendor si conform normelor si cerintelor interne, iar la livrarea in exploatare devine nivel 3 de suport;

- Gestioneaza relatiile cu furnizorii si consultantii externi (suport nivel 4). Escaladeaza la suportul extern atunci cand este cazul si colaboreaza impreuna pentru rezolvarea incidentului;

- Gestioneaza categoriile bugetare din domeniul de responsabilitate (post de lucru, comunicatii voce/date

- Gestioneaza procesul de management strategic de capacitate pe domeniul sau de responsabilitate

CERINTE

- Studii superioare de profil tehnic

- Experienta in administrarea mediilor informatice (minim 2 ani)

- Experienta de minim 3 ani in domeniul comunicatiilor voce si date si a postului de lucru

- Cunostinte avansate in domeniul comunicatiilor voce si date si a postului de lucru;

- Cunostinte globale despre utilizarea sistemelor de operare;

- Viziune globala asupra evolutiei sistemelor informatice

Profilul candidatului:

- Experienta si deschidere spre colaborare si lucru in echipe transversale

- Capacitate de analiza, sinteza si formalizare

- Experienta in elaborarea de solutii informatice cu grad mare de complexitate

- Experienta si capacitate de insusire si intelegere a noilor tehnologii informatice, in ansamblul lor

- Rezistenta la stress

- Capacitate de decizie autonoma

- Planificare strategica (Gandire strategica)

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.