Responsabil Risc- BRD Asigurari de Viata

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Misiune:

* Asigura securizarea activitatilor companiei prin Identificarea permanenta, evaluarea și gestionarea riscurilor care ar putea afecta obiectivele companiei, luând în considerare factorii interni si a factorii externi.

Principalele responsabilităţi:

* Revizuirea periodica a sistemului de stabilire a limitelor expunerii la risc si de monitorizare a acestora ;
* Revizuirea anuala a politicilor de management al riscurilor si a metodologiei de masurare a expunerii la risc ;
* Identificarea si evaluarea permanenta a riscurilor care pot afecta obiectivele;
* Monitorizarea riscurilor legate de managementul activelor;
* Elaborarea anuala a cartografierii riscurilor si determinarea profilului de risc al companiei ;
* Monitorizarea si revizuirea indicatorilor de risc cheie (KRI);
* Informarea si instruirea angajatilor BRD Asigurari de Viata (cultura riscului in cadrul entitatii) ;
* Participarea la programul de implementare a cerintelor de solvabilitate (Solvency II) stabilit in cadrul companiei si al grupului.
* Resposabilitati pe linie de AML (lupta impotriva spalarii banilor) in calitate de Ofiter AML ;
* Întocmirea si analiza rapoartelor cantitative si calitative

CERINTE

* Studii Superioare
* Studii de specializare in risc management
* Experienta 3 ani in asigurari (din care 2 ani pe risc management)
* Experienta in asigurari de viata reprezinta un avantaj
* Cunoasterea metodelor specifice de identificare si masurare a riscului
* Cunostinte aprofundate Microsoft Office
* Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat (citit, vorbit, scris)

BENEFICII OFERITE

* oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
* Contract pe perioada nedeterminata

Doar candidatii eligibili vor fi contactati, celelalte candidaturi ramanand in baza noastra de date pentru viitoare oportunitati.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.