Responsabil Protectia Mediului / Muncii

Hella Electronics Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Siguranta muncii

¿Participarea la procesul de planificare, realizare, mentenanta si modificare a echipamentelor, instalatiilor sanitare si sociale, cat si la procesul de implementare a noilor proceduri de lucru si a substantelor periculoase;
¿Asigurarea de suport in cadrul procesului de achizitionare a mijloacelor de lucru tehnice, de configurare a locurilor de munca, a procedurilor si a mediului de lucru, cat si in chestiuni legate de ergonomie si de evaluare a conditiilor de lucru;
¿Asigurarea de suport in cadrul procesului de instruire a angajatilor cu privire la riscurile de accidentare si la pericolele pentru sanatate, cat si referitor la masurile de prevenire a acestora;
¿Participarea la selectia, testarea si stabilirea echipamentelor de protectie;
¿Controlul sigurantei si inspectarea proceselor operationale, a echipamentelor, utilajelor, mijloacelor tehnice de lucru, procedurilor, substantelor periculoase si a locurilor de munca, in special inainte de initierea acestora si/sau de aducerea acestora in fabrica si dupa efectuarea de modificari esentiale;
¿Organizarea, implementarea si documentarea inspectiilor de fabrica, in vederea respectarii protectiei muncii si a sanatatii si a sigurantei in munca;
¿Examinarea cauzelor accidentelor de munca;
¿Determinarea necesarului de instruire in protectia muncii, cat si scolarizarea angajatilor.

Protectia mediului

¿Dezvoltarea sistemului integrat de management Hella din punctul de vedere al cerintelor de mediu;
¿Supravegherea respectarii regulilor si legilor cu privire la prevenirea accidentelor si protectia mediului cat si, la nevoie, participarea la dezvoltarea si aplicarea noilor tehnologii ce tin de protectia mediului;
¿Pregatirea si coordonarea auditurilor de mediu si implementarea reglementarilor ce tine de auditul de mediu, conform directivelor interne si externe;
¿Detectarea si evaluarea tuturor surselor de emisii si identificarea posibilitatilor de ameliorare in ceea ce priveste zgomotul si aerul viciat;
¿Dezvoltarea de concepte de scolarizare (cuprins, metodica si grup tinta), asigurarea documentatiei necesare, punerea in aplicare a scolarizarilor si workshop-urilor pentru superiorii ierarhici si pentru responsabilii de mediu;
¿Cooperarea cu autoritatile si procesarea procedurilor de autorizare (de ex. realizarea documentelor de autorizare).

CERINTE

¿Studii superioare de Ingineria Mediului;
¿Experienta profesionala relevanta in domeniul protectiei muncii si in implementarea legilor si reglementarilor in vigoare;
¿Experienta de lucru relevanta in protectia mediului si cunostinte cu privire la normele de mediu romanesti si europene;
¿Experienta de lucru concreta in colaborarea cu autoritatile;
¿Cunostinte de OSHAS;
¿Cunostinte de ISO 14001 sau EMAS;
¿Cunostinte bune de MS Office;
¿Cunostinte bune de limba engleza si / sau germana;
¿Abilitati de lucru in echipa, putere de convingere si flexibilitate

BENEFICII OFERITE

If you choose to join us, you will:
Work with state-of-the-art technology, in an environment based on achievement, open communication, diversity and mutual respect;
Be part of a dynamic, high-performance and task-oriented team;
Be part of the change, developing customer-relevant innovations for products, processes and structures;
Benefit from various internal and external training opportunities;
Benefit from attractive compensation and benefits package

We are a Germany-based family enterprise with more than 100 years of business history. Hella ranks as one of the 100 largest German industrial companies. Approximately 24,000 people are employed at more than 65 manufacturing facilities, production subsidiaries and joint ventures throughout the world. More than 2,900 engineers and technicians work in research and development
As a leading manufacturer of automotive electronics, we develop innovations for active driving safety and greater comfort. Our core competences are lighting electronics, body electronics/vehicle electrical systems including power management, air conditioning electronics and sensor technology as well as software products.
Achieve your potential beside the Hella Electronics team! Take a step up in your career and send tour application (in English or German) and an application letter (stating your career options) to the following e-mail address:
Recrutare.HER@hella.com