Responsabil logistica si import-export

Professional HR Agency

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura aprovizionarea cu produse de la furnizorii externi si interni in conformitate cu comenzile scrise si aprobate, asigurand gestionarea transportului pana la adresa indicata de client dar si in baza indicatiile primite de la Managerul de Logistica.

Obiectivele postului
• Colaboreaza in relatia cu furnizorii externi si interni pe segmentul aprovizionare.
• Urmareste documentele de marfa si circuitul acestora
• Asigura formalitatile vamale de import pesticide si samanta origine non UE impreuna cu Directorul adjunct de departament
• Urmareste impreuna cu Managerul de Logistica derularea exporturilor directe si indirecte

Descrierea sarcinilor / atribuţiilor / activităţilor postului
• Corespondeaza cu furnizorii externi si interni pe segmentul termene de livrare
• Primeşte si verifica documentele comerciale de insotire a marfii de la furnizorul extern/intern: CMR, factura comerciala, certificat de calitate, etc
• Primeste NIR-ul de la depozit si il reconciliaza cu documentele comerciale de marfa
• Distribuie documentele comerciale catre departamentele interesate: contabilitate, depozite.
• Monitorizeaza stocul de produse.
• Aprovizioneaza periodic depozitele locale ale companiei
• Deruleaza operatiunile de export direct si indirect impreuna cu Managerul de Logistica
• Emite documente comerciale pentru clientii externi sub supravegherea Managerul de Logistica
• Completeaza documentul international de transport (CMR).
• Obtine abilitarile de Import a produselor comercializate de companie de origine non UE
• Pregateste si expediaza corespondenta departamentului catre destinatiile interne si externe;
• Claseaza si arhiveaza documentele departamentului

CERINTE

Nivelul de studii: superioare, de preferinta studii economice
Calificări/specializări necesare:
• Cunostinte a operatiunlor import-export
• Cunoaştere limba străina: limba engleză, de preferat nivel avansat (scris si vorbit);
• Operare PC: Word, Excel
Experienţa de lucru necesară: minimum 1 an într-o poziţie de asistent / specialist in domeniul logistic.
Competenţe personale: seriozitate/responsabilitate, loialitate, hotărâre, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitivă, să aibă calităţi psihice necesare (spirit de observaţie, răbdare, viteză de reacţie, capacitate de orientare în spaţiu, capacitate de comunicare etc.);

Professional, lider pe piata agentiilor de Resurse Umane din Romania, ofera clientilor sai servicii complete in domeniul resurselor umane: recrutare, testare, selectie si plasare de personal, administrare de personal, executive search, evaluare de personal, assessmnet & development centers, audit organizational si training.
Pastram confidentialitatea si tratam cu profesionalism fiecare candidatura.

Site: www.professional.com.ro

Sediul central:
Bucuresti
B-dul. Alexandru Ioan Cuza, nr. 4, Sector 1
Tel.: +40 21 314.69.30
E-mail: office@professional.com.ro

Filiale:
Brasov, Cluj-Napoca, Craiova, Iasi, Ploiesti, Timisoara.

Rep Moldova - Chisinau
MD-2068, Chisinau, str. Miron Costin nr. 7, biroul 404
Tel./Fax: + 373 22 439781
Tel: +373 22 449978
E-mail: professional-md@professional.md

Bulgaria - Sofia
Sofia 1000,B-dul Vitosha, nr.66, etaj 4
Tel: +359 2 489 44 65
Fax: +359 2 489 12 00
E-mail: professional-bg@professional.bg