Responsabil Finantari REF IF

SC UTI GRUP SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigurarea interfetei cu institutiile bancare in ceea ce priveste activitatea specifica de finantare a societatilor din cadrul grupului;
- Asigurarea respectarii politicii si strategiei financiare a grupului in ceea ce priveste activitatea de finantare;
- Efectuarea demersurilor necesare pentru obtinerea de credite cash, pentru emiterea/plata de L/C-uri de import (acreditive), scrisori de garantie bancara de toate tipurile, precum si de identificare a modalitatilor de garantare a acestora;
- Asigurarea evidentei operative a creditelor cash si non-cash (pe sume de rambursat, scadente, comisioane, dobanzi), a garantiilor constituite in vedrea garantarii, actionand cu promtitudine in deblocarea acestora atunci cand s-au indeplinit prevederile contractelor de credit;
- Urmarirea utilizarii creditelor cash in scopul pentru care au fost solicitate;
- Colaborarea la intocmirea procedurilor de lucru specifice activitatii sale;
- Prospectarea pietei bancare in vederea asigurarii modalitatilor celor mai eficiente de finantare in domeniul investitiilor si prestarilor de servicii specifice activitatii grupului.

CERINTE

- Absolvent ASE cursuri de zi (Specializarea Finante, Banci constituie un avantaj);
- Experienta in activitatea de trezorerie cel putin 1 ani si/sau experienta relevanta in domeniul finantarilor bancare;
- Cunostinte in domeniul tranzactiilor bancare si a instrumentelor de plata;
- Cunostinte foarte bune de operare MS Office;
- Cunostinte de limba engleza - nivel mediu/avansat.

Solutii IT si Comunicatii, Solutii de Securitate, Instalatii pentru constructii civile, Servicii administrative.