Responsabil finantari

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura intocmirea tuturor formalitatilor pentru obtinerea de credite cash si de credite non-cash necesare pentru emiterea scrisorilor de garantie bancara si deschiderea/plata acreditivelor;
Monitorizeaza situatia creditelor cash si non-cash contractate de UTI cu detaliere pe sume utilizate, sume de rambursat si scadente a intrumentelor de garantare, si atentioneaza solicitantii referitor la termenele de expirare, posibilitati de reducere a valorilor, etc.
Monitorizeaza indeplinirea conditiilor din contractele de finantare incheiate intre UTI si intitutiile financiare ;
Identifica modalitatile de garantare a facilitatilor de credit de toate tipurile necesare derularii contractelor comerciale deja existente sau in curs de incheiere;
Urmareste necesarul de scrisori pe perioada urmatoare si cash-ul colateral ce trebuie asigurat pentru acestea si propune cele mai bune solutii pentru emiterea acestora ;
Intocmeste cererile pentru scrisorile de garantie bancara si transmiterea acestora impreuna cu documentatia aferenta catre banca - zilnic;
Gestioneaza plafoanele de credit existente si urmareste respectarea obligatiilor contractuale asumate;
Urmareste valabilitatea scrisorilor de garantie si deblocarea depozitelor de cash colateral –zilnic.

CERINTE

Studii superioare profil economic;
Experienta de lucru cu produse de finantare (bancare, leasing, fonduri investitii, etc) de minim 1 an;
Limba engleza – nivel mediu;
Calculator – MS Office (Word, Excel, Powerpoint).

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati