RESPONSABIL FINANCIAR - INSTITUTUL QVORUM

Institutul European pentru Democratie Participativa-Qvorum

Job expirat

RESPONSABILITATI

SARCINI:
Realizează cereri de rambursare/cereri de plată;
Ține o evidență analitică distinctă per proiect;
Elaborează rapoartele financiare interne ce vor include cheltuielile efectuate și previziunile financiare;
Planifică cheltuielile în cadrul proiectului și avizează plăți;
Asigură monitorizarea financiar corectă, eficientă și în termen a proiectului și a cheltuielilor efectuate, în acord cu procedurile de raportare stabilite;
Se asigură de eligibilitatea costurilor și cheltuielilor;
Coordonează toate procedurile financiar contabile, inclusiv cele legate de costuri cu resurse umane (Revisal, Contracte de muncă, contribuții)

Durata contractului: perioada determinată: 1.05.2015 – 31.03.2016 (posibilitate de prelungire în funcție de performanță).

Notă: Având in vedere specificul proiectului cu finanțare nerambursabilă se va opta pentru o colaborare contractuală(PFA, expert contabil, contabil autorizat, firma de contabilitate etc.)

Scrisoare de intenție personalizată în care vă rugăm să descrieți motivația și experiența relevantă pentru acest post.

În scrisoarea de intenție vă rugăm să includeți datele de contact pentru o persoană care poate oferi recomandări în ceea ce privește activitatea dvs. profesională.

Numai aplicanții selectați pentru interviu vor fi contactați.

CERINTE

PROFILUL CANDIDATULUI:
Studii superioare în domeniul economic finalizate;
Minimum 2 ani de experiență în domeniul financiar contabil;
Minimum 2 ani de experiență în managementul financiar al proiectelor cu finanțare nerambursabilă;
Excelente cunoștințe bugetare și contabile;
Bune cunoștințe de limba engleză și operare PC. Cunoașterea la nivel avansat a Microsoft Word, Microsoft Excel, precum și a unor programe de evidență financiar-contabilă;
Capacitatea de a înțelege fluxul de activități într-o organizație cu multe proiecte;
Capacitatea de a lucra în echipă, capacitatea de a crea relații bune de lucru cu membrii echipei și de respectare a termenelor;
Persoană responsabilă și bine organizată.

Constituie avantaj: Experiența de lucru în proiecte finanțate prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul Fondului ONG în România.

Institutul European pentru Democraţie Participativă - Qvorum este o organizație non-guvernamentală, având misiunea de a stimula participarea cetăţenilor şi a partenerilor sociali în procesul de formulare a politicilor la nivel naţional şi european.