RESPONSABIL CONTRACT

Iridex Group Constructii SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Elaboreaza, impreuna cu seful de santier, schema de organizare cu personalul desemnat pentru executia lucrarilor si derularea contractului la care este numit responsabil;
- Intocmeste note de comanda suplimentara si note de renuntare;
- Propune strategii ce au ca scop realizarea lucrarilor contractate cu mijloacele societatii, cu subcontractori de specialitate sau prestatori de servicii, dupa caz, si analizeaza avantajele / dezavantajele implicarii acestora in mod concomitent sau pe faze de executie;
- Urmareste modul de realizare a lucrarilor din cadrul contractului in care este numit responsabil, in conformitate cu prevederile documentatiei de executie, standardele si legislatia privind calitatea, mediul si securitatea si sanatatea in munca;
- Calculeaza situatiile de lucrari, pe baza atasamentelor intocmite de seful de santier sau seful de punct de lucru si avizate de dirigintele de santier si actualizeaza valoarea acestora conform prevederilor contractuale;
- Verifica concordanta dintre cantitatile de lucrari din situatia emisa de subantreprenor si cele vizate de seful de santier cat si incadrarea acestora in limitele acceptate de beneficiar prin atasamente;
- Verifica situatia de lucrari emisa de subantreprenor in ceea ce priveste preturile, modul de calcul, retinerea garantiilor de buna executie si a avansurilor etc si o avizeaza;
- Verifica realitatea si exactitatea datelor inscrise in factura subantreprenorului;
- Anunta in scris subantreprenorul despre existenta oricaror erori in situatia de lucrari si factura;
- Urmareste modul de intocmire a tuturor documentelor aferente lucrarilor contractate, atat cele cu caracter tehnic (dosare de executie, documentele de urmarire a calitatii, documentele de receptie), cat si cele economice (atasamente, situatii de lucrari, deconturi pentru cheltuielile efectuate etc) si tine evident acestora;
- Informeaza si propune masuri in legatura cu depasirea de catre santiere a limitelor resurselor alocate si in legatura cu situatiile (aparute din culpa organizatiei sau nu) care conduc la intarzieri in executie sau la depasirea termenelor contractuale ;
- Asigura intocmirea, colectarea si arhivarea documentelor elaborate pe parcursul derularii contractelor incheiate in vederea realizarii Cartii constructiei;
- Participa la receptia lucrarilor executate;
- Urmareste comportarea lucrarii in perioada de garantie;
- Obtine recomandari de la beneficiari pentru lucrarile pe care le deruleaza.
- Informeaza Directorul Departamentului in legatura cu stadiul de derulare a contractelor de care este responsabil;
- Calculeaza si analizeaza indici de cost unitar pentru diverse grupe de lucrari;
- Analizeaza modul in care se executa lucrarile, din punct de vedere al productivitatii muncii, eficientei utilizarii resurselor materiale, umane si tehnice;
- Informeaza conducerea departamentului despre problemele aparute in cadrul lucrarii, referitoare la calitatea lucrarilor, la personal, mediu sau securitate si sanatate in munca, la aspecte de derulare sau orice alta situatie care conduce la realizarea de cheltuieli suplimentare si intarzieri in executie sau in care este necesar sprijinul societatii;
- Sesizeaza conducerea societatii, Directorul de departament si Oficiul Juridic despre nerespectarea de catre beneficiar sau subantreprenor a clauzelor contractuale;
- Prezinta lunar conducerii departamentului un raport al activitatii lucrarii, cu evidentierea stadiului de realizare a BVC-ului;
- Comunica informatii la cererea persoanelor cu drept de control;
- Tine evidenta scrisorilor de garantii bancare necesare derularii contractului, a garantiilor de buna executie retinute de beneficiari, sau a garantiilor de buna executie retinute subcontractantilor;

CERINTE

Studii superioare constructii;
Experienta minim 2 ani
Limba engleza nivel mediu
Abilitati operare calculator
Cunostinte operare DOCLIB prezinta avantaj.

BENEFICII OFERITE

Salariu negociat in functie de experienta.
Bonuri de masa.
Transport asigurat pe rute prestabilite, cu masinile companiei.
Bonusuri in functie de realizari.

SC IRIDEX GROUP CONSTRUCTII SRL a fost infiintata in anul 1994 ca parte a holdingului IRIDEX GROUP ca firma specializata in domeniul lucrarilor de constructii.

Iridex Group Constructii s-a impus pe piata constructiilor din Romania prin calitatea lucrarilor executate, prin seriozitatea relatiilor cu beneficiarii si rigurozitatea cu care trateaza fiecare detaliu. Stau marturie obiectivele realizate: retele de apa si canalizare, constructii civile si industriale, rampe ecologice pentru depozitarea deseurilor, drumuri, platforme, parcari si piste aeroportuare, lucrari hidrotehnice si de imbunatatiri funciare precum si lucrari de demolari, consolidari, reabilitari si reparatii de constructii civile sau industriale.
Incepand cu 2005 societatea este atestata si a demarat executia lucrarilor de retele de distributie gaze naturale.

De asemenea societatea si-a dezvoltat un departament specializat in executia unor lucrari speciale de constructii: rosturi pentru constructii, pregatire suprafete prin sablare, sisteme de detectie electroacustica a defectelor geomembranelor, lucrari de decontaminare a terenurilor poluate.

Incepand cu 1994 Iridex Group Constructii a introdus pe piata o gama noua de materiale speciale pentru constructii, materialele geosintetice (geomembrane, geotextile, geocompozite, geocelule, saltele de gabioane, saltele umplute cu beton, saltele biodegradabile preinsamantate, bariera minerala Trisoplast). Datorita experientei acumulate, societatea asigura un pachet integrat de produse si servicii specifice acestui domeniu: furnizare materiale geosintetice, instalare - montaj, asistenta tehnica la instalarea acestora. Au fost realizate in decursul anilor numeroase lucrari cu materiale geosintetice: lucrari pentru combaterea eroziunii solului, lucrari cu geomembrane pentru impermeabilizari depozite de deseuri periculoase si nepericuloase, rezervoare si decantoare, lucrari de ranforsarea ale sistemului rutier cu materiale antifisura - geogrile si geotextile - atat la strazi cat si la autostrazi, lucrari cu geocelule pentru marirea capacitatii portante, consolidari de taluzuri, lucrari cu geocompozite pentru drenaj, lucrari cu saltele umplute cu beton si saltele de gabioane pentru consolidari, lucrari de impermeabilizare ce utilizeaza bariera minerala Trisoplast, etc.