Reprezentant Vânzări (Key Account ICT)

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Acţionează ca şi consultant pentru clienţii din portofoliu (conturi strategice) pentru a dezvolta business-ul acestora prin intermediul proiectelor complexe de IT&C oferite de ROMTELECOM.
• Realizează target-ul de vânzări şi venituri alocat.
• Oferă asistenţă şi asigură consultanţă clienţilor, atât înainte cât şi după vânzare.
• Prezintă şi promovează noua linie de business de IT&C lansata de ROMTELECOM clienţilor.
• Identifică nevoile specifice de business ale clienţilor din portofoliu de conturi strategice pentru a putea oferi soluţii customizate.
• Dezvoltă relaţii de afaceri puternice cu clienţii si partenerii care să contribuie la furnizarea unor informaţii importante pentru planificarea strategiilor privind serviciile şi pachetele de servicii şi pentru fundamentarea tarifelor acestora.
• Interactioneaza atat cu clientii externi precum si cu entitatile din cadrul companiei ROMTELECOM pentru a crea solutii tehnice complexe care sa vina in intampinarea nevoilor de business ale clientilor.
• Prospectează permanent piaţa pentru identificarea de noi clienţi si parteneri pentru creşterea cotei de piaţă a proiectelor complexe oferite de ROMTELECOM.
• Interfateaza cu furnizorii, partenerii ROMTELECOM pentru identificarea celor mai bune oferte, stabileste parteneriate cu acestia in vederea oferirii unei solutii complete clientilor
• Monitorizează competiţia şi evoluţia pieţei în domeniul IT &C pentru a identifica şi comunica intern aspectele care necesită îmbunătăţire.
• Crează şi menţine o imagine favorabilă companiei în faţa clienţilor.
• Întocmeşte în termen rapoartele cerute de superiori.

Postul este pe perioadă determinată.

Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi.

CERINTE

• Studii superioare în domeniul tehnic (electromecanică, telecomunicaţii, cibernetică, automatică, calculatoare, electrotehnică).
• Experienţă minim 3 ani în vânzarea consultativă de servicii şi gestionarea portofoliilor de client B2B.
• Experienţă în vânzarea de servicii/produse în industia de IT/Telecom.
• Se considera un avantaj experienta anterioara pe pozitie similara celei de presales.
• Abilităţi dovedite de a interacţiona cu diverse nivele ierarhice inclusiv management de top.
• Orientare către rezultate şi abilităţi de negociere.
• Proactivitate şi bune abilităţi de inter-relaţionare.
• Excelente abilităţi de comunicare.
• Engleza nivel avansat.
• Bune cunoştinţe de operare PC.
• Disponibilitate de a călătorii.
• Permis de conducere valabil categ B (fără incidente).

BENEFICII OFERITE

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...