REPREZENTANT MEDICAL

FRESENIUS KABI ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Implementeaza strategia de vanzari a companiei, Politica de Vanzare si Preturi, fiind responsabil de indeplinirea obiectivelor de vanzari si de mentinerea in cei mai buni termeni a relatiei cu clientii companiei

Activitati de teren
- Aplica si urmareste rezultatele implemetarii politicii de vanzare si preturi.
- Monitorizeaza preturile si stocurile clientilor companiei.
- Implementeaza campaniile promotionale si proiectele de vanzari.
- Este responsabil cu urmarirea tuturor campaniilor dezvoltate de FKR precum si de activitatile imediat urmatoare acestora.
- Identifica oportunitatile de crestere a vanzarilor legate de potentialul sau de recomandarile pietei.
- Participa la organizarea si desfasurarea manifestarilor stiintifice
- Participa la licitatii si selectii de oferte
- Intretine si dezvolta relatii profesionale cu toti clientii companiei.
- Identifica problemele clientilor legate de produsele FKR (calitate, pret etc.) sau de procesul de vanzare si ii ajuta in rezolvarea acestora
- Asigura prezenta tuturor produselor in spitalele arondate, previne expirarea acestora in stocul clientilor creand cerere din partea medicilor prin promovare continua.
- Isi dezvolta lunar planuri proprii de actiune in vederea eficientizarii activitatilor de marketing si vanzare
- Pastreaza in conditii optime materialele promotionale si raspunde pentru eventuala lor deteriorare
- Prezinta clientilor materialele si campaniile promotionale asigurandu-se ca acestea au fost profesionist introduse, intelese si eventual negociaza implementarea lor
- Viziteaza clientii din teritoriu pe baza WTP intocmit anterior.
- Analizeaza nevoile clientilor si formuleaza propuneri scrise pentru satisfacerea lor.
- Analizeaza eficacitatea activitatilor de marketing desfasurate local.
- Informeaza imediat seful direct cu privire la orice modificari in structura pietei (clienti, competitori) sau cu privire la activitatile de marketing desfasurate de competitie in teritoriu.

Raportarea
Se realizeaza in format standardizat folosind soft-ul - Medical Reports-
- update-aza soft-ul de raportare cu ultima versiune transmisa
- realizeaza la finalul fiecarei saptamani de lucru un - Weekly Travel Plan - pentru saptamana urmatoare de activitate
- colecteaza informatii pentru cartografierea clientilor: structura organizatiei, factori de decizie, sistemul de achizitie, etc.
- urmareste si informeaza cu regim permanent seful direct cu privire la activitatile (licitatii, manifestari stiintifice, etc.) desfasurate in regiune sau cu implicarea clientilor din regiune.
- prezinta cu regim permanent sefului direct rapoarte privind activitatile concurentei (campanii, preturi, strategii, sponsorizari, simpozioane, etc.)
- monitorizeaza vanzarile zilnice si le prezinta sefului direct periodic (saptamanal, lunar, trimestrial).
- analizeaza creantele clientilor si participa la recuperarea celor scadente

CERINTE

• Studii superioare (medic sau farmacist)
• Limba engleza (scris & vorbit)
• Cunostinte PC (pachetul Microsoft)
• Carnet de conducere fara antecedente inregistrate
• Cursuri de produse FK
• De preferat vechime minim 2 ani intr-un post similar
• De preferat experienta de vanzari in regiune

Tehnice:
• Planificarea afacerii(Business planning)
 Identifica si raporteaza oportunitati de afaceri cu actualii sau potentialii clienti
• Vanzare
 Sustinerea de prezentari personalizate de produse tinand cont de nevoile strategice si de dezvoltare a clientului
• Negociere
 In mai mare masura orientata catre o apropiere de client planificata tinand cont de variabilele existente
• Financiar
 Foloseste argumente comerciale in prezentarile de vanzari.
 intelegerea terminologiei financiare a FKR

Comportamentale:
• atitudine proactiva
• spirit de echipa
• orientare catre rezolvarea problemelor
• devotament pentru valorile si politica companiei
• construirea si mentinerea relatiilor cu clientii

BENEFICII OFERITE

Asigurare de viata si accident
Pachet salarial foarte competitiv corelat cu experienta acumulata
Conditii profesioniste de munca(autoturism, telefon, laptop)
Bonusuri consistente(dublarea veniturilor salariale)

Fresenius Kabi este lider in domeniul Nutritiei Clinice si Terapiei Volemice, atat in Europa cat si in numeroase tari din America Latina si Asia Pacific. In unele tari din Europa suntem activi si in domeniul tehnologiilor transfuziei sangvine, producand sisteme de procesare a sangelui precum si filtre si pungi pentru depozitarea acestuia.

In Romania, echipa Fresenius Kabi isi concentreaza toate eforturile in vederea asigurarii celei mai bune terapii si ingrijiri a pacientului critic si cronic, atat in perioada de spitalizare cat si in perioada de recuperare, pana la vindecarea deplina.