Reprezentant medical

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Experienta in marketing si vanzari, intr-o pozitie similara, minimum 2 ani - domeniul farmaceutic, medical, echipament medical;
- Portofoliul de relatii medicale constituie un avantaj;
- Studii superioare finalizate (Aparatura medicala, Fiziokinetoterapie, Inginerie Bio-medicala etc.);
- Excelente abilitati de relationare interpersonala si negociere, flexibilitate, tenacitate, fermitate in luarea deciziilor,
- spirit intreprinzator, capacitatea de a lucra independent pentru promovarea produselor din portofoliu,
- sustinerea vanzarilor, indeplinirea obiectivelor de vanzari
- identificarea de noi clienti - intocmirea bazei de date de clienti, stabilirea de noi contacte cu potentiali clienti
- identifica si implementeaza modalitatea de prezentare a produselor companiei, executa si coordoneaza activitati specifice (direct marketing, sampling)
- intocmirea periodica a planurilor de activitate, a rapoartelor de activitate.
- monitorizarea activitatii concurentei

CERINTE

Vanzari de dispozitive medicale catre spitale de stat, private, cabinete individuale;
- Identificarea clientilor potentiali si elaborarea de oferte specifice activitatii acestora;
- Prezentarea produselor din portofoliu prin vizite de promovare la medicii din spitale/sectii de specialitate (ortopedie- traumatologie, neurochirurgie, chirurgie plastica,) din zona alocata
- Activitate de baza in Bucuresti
- Elaborarea de materiale de prezentare adaptate clientilor
- Preluarea si onorarea comenzilor de la / catre clientii alocati;
- Elaborarea de planuri si strategii de activitate si rapoarte de activitate saptamanale;
- Monitorizarea activitatii medicilor colaboratori si propunerea metodelor de fidelizare si de crestere a eficientei relatiei cu acestia;
- Participarea la congrese, conferinte etc.
- Experienta in vanzari de produse medicale
- Persoana agreabila si cu abilitate de comunicare si negociere
- Persoana ordonata si prompta
- Studiile medicale sau conexe constituie un avantaj
- Seriozitate
- Persoana echilibrata somatic, psiho-emotional si cu bun simt
- Abilitatea de a realiza si sustine prezentari de produse - Power Point;
- Abilitatea de a identifica persoanele cheie in finalizarea unei comenzi;
- Responsabilitati, cand este cazul, legate de onorarea platilor;
- Capacitatea de a elabora o oferta de pret adaptata
- Cunostinte de limba engleza
- Seriozitate, constanta, punctualitate.
- Disponibilitatea si abilitatea de a invata produsele, de a le intelege utilitatea si de a crea un portofoliu cat mai vast de prezentare in functie de interlocutor
- Abilitatea de a culege informatii despre competitori si despre produsele acestora
- Capacitatea de a interactiona cu medici, asistente, pacienti si apartinatori cand este cazul
- Persoana organizata, cu excelente abilitati de relationare interpersonala, negociere, flexibilitate, tenacitate, fermitate in luarea deciziilor
- Operare pe computer - Word si Excel cel putin; sa fie capabil sa scrie o oferta de pret si diverse comunicari scrise clientilor
- Sa aiba abilitatea de a se exprima corect gramatical in comunicarea orala si scrisa
- Sa-si tina evidentele concise ale clientilor, furnizorilor de clienti, rapoartelor de activitate, consumului de combustibil.
- Sa fie bun coleg si sa se poata integra in colectiv
- Sa aiba initiative pe care sa le prezinte intr-o forma coerenta superiorilor.

BENEFICII OFERITE

- salariul fix (cu o perioada de proba cuprinsa intre 30 si 90 de zile)
- bonus de un anumit procent in valoare neta din totalul vanzarilor lunare care depasesc targetul;
- training de produse
- telefon