REPREZENTANT COMERCIAL

GEALAN ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

-Primeste si inregistreaza in sistem comanda clientului
-Intocmeste documentele necesare (din sistem):
informarea clientului privind comanda lansata : confirmarea articolelor rezervate respectiv a celor cerute in aprovizionare,confirmarea preturilor oferite pentru articolele solicitate, necesitatea inchiderii debitelor restante in vederea rezervarii articolelor solicitate ,data la care articolele ce nu sunt disponibile vor fi livrate
informarea Sectiunii Livrari din punct de vedere al cantitatilor ce trebuie coletate, a datei livrarii si a altor probleme ce trebuie urmarite
informarea Departamentului Aprovizionare privind cantitatilor necesare / articol si data ceruta pt livrare
informarea referent de specialitate TIR si tranzite asupra necesitatilor de transport catre clienti
-Urmareste comenzilor introduse
dpdv al termenului de livrare
dpdv al livrarii FIFO
dpdv al stocurilor existente
Raporteaza problemele observate si urmareste ca acestea sa fie rezolvate
Verifica preturile introduse in sistem: pt client, pt cod – cantitate si pt alte conditii
-Solicita si verifica informatiile si documentele de lucru: sa fie actualizate, coerente, complete
-Pune la dispozitie persoanelor abilitate informatii de lucru
-Studiaza documentatia de produs si de lucru fiind in permananeta capabila sa ofere un raspuns. In cazul in care problemele aparute depasesc posibilitatile de solutionare la nivelul postului, le inainteaza spre solutionare persoanelor si urmareste ca acestea sa ofere un raspuns clinetului. Solicita actualizarea documentelor necesare
-Solicita introducerea de coduri noi
-Solicita introducerea datelor complete din punct de vedere :
al conditiilor comerciale ale clientilor
al preturilor / articol / cantitate etc

CERINTE

•pregatire profesionala: studii medii sau superioare in domeniul economic sau tehnic
•experienta : minim 6 luni pe un post similar
•aptitudini: - lingvistice: engleza - mediu , germana prezinta un avantaj
- de comunicare: orala, in scris, diplomatie, experienta in lucrul cu clientii
- experienta de lucru intr-un sistem informatic integrat (SAP, SCALA etc)

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial atractiv
- bonuri de masa
- card Medlife
- prime de performanta, atunci cand este cazul
- dezvoltare profesionala

Misiunea Gealan Romania este de a-si mentine in continuare pozitia de lider pe piata romaneasca in domeniul profilelor din PVC destinate ferestrelor si usilor si continuarea politicii de expansiune pe pietele externe in stransa legatura cu programele de dezvoltare ale firmei mame de a intari pozitia grupului GEALAN Fenster Systeme la nivel european.