REGIONAL DIRECTOR

Softline

Job expirat

RESPONSABILITATI

Grupul de companii Softline (www.softlinegroup.com), care isi desfasoara activitatea in domeniul vanzarilor unui spectru larg de produse software (partener autorizat Microsoft, Autodesk, Adobe, Symantec etc.), ca urmare a deschiderii unei reprezentante in Bucuresti, angajeaza DIRECTOR REGIONAL (REGIONAL DIRECTOR).

Obligatia principala consta in organizarea si conducerea biroului din Romania (personal 5-10 persoane), care este intermediarul comercial cu ridicata (reseller) local de produse software.

- reprezentarea intereselor grupului de companii SoftLine in Romania
- efectuarea planurilor de vanzare in calitate de sef al departamentului de vanzari
- dezvoltarea bazei de clientela
- planificarea si desfasurarea activitatii de marketing si PR
- negocierea personala cu clientii cheie
- cooperare cu producatorii de produse software in Romania si peste hotare, obtinerea statutelor de partener
- interactiune cu distribuitorii de produse software in Romania
- conducerea personalului format din 5 pana la 10 colaboratori locali
- organizarea si dezvoltarea proceselor de afacere in companie
- acordarea rapoartelor (evidentei) diviziunii principale

CERINTE

- studii superioare (de preferat tehnice sau business)
- cunoasterea tehnologiei vanzarilor corporative
- experienta de lucru cu beneficiari corporativi la nivelul persoanelor de prim rang, participare la licitatii
- experienta de conducere a personalului
- abilitati de negociere
- calitati puternice de lider
- cunoastere buna a limbii engleze
- caracter activ, independent, axare pe rezultat
- nivelul MBA constituie un avantaj
- experienta de lucru in domeniul IT constituie un avantaj
- cunoasterea limbii ruse constituie un avantaj
- cunoasterea liniei de produse Microsoft pentru business constituie un avantaj
- experienta de munca intr-o companie internationala, rusa sau mixta constituie un avantaj

BENEFICII OFERITE

Candidatilor admisi li se ofera un set de recompense competitiv. Dupa angajare candidatul va efectua un curs de studii obligatoriu. Sunt posibile scurte deplasari in strainatate, la cartierul general si la adunarile anuale.

Va rugam, sa transmiteti CV-ul dvs. in limba engleza la urmatoarea adresa overseas@softlinegroup.com

Compania Softline a fost intemeiata in anul 1993 in Rusia si este furnizorul unui spectru larg de produse software: programe operationale, aplicatii de tip office, pachete grafice, programe utilitare, instrumente pentru elaboratori, produse software specializate pentru activitate stiintifica si tehnica. Softline este partenerul autorizat a peste 3000 de producatori de software si are statute superioare de colaborare cu Microsoft, Oracle, Autodesk, Adobe, Symantec, Citrix, Corel, IBM, VMWare etc. Compania Softline ocupa pozitii in topul licentierii produselor software si are o retea vasta de reprezentante in Rusia, CSI si tarile straine (58 de birouri in 17 tari). Cifra de afaceri a companiei conform bilantului anului 2009 a constituit 273 milioane USD. Personalul companiei numara peste 1500 de colaboratori.

Principiile Softline privind desfasurarea afacerilor:
Situatia de lider. Sa fim in fruntea clasamentului privind directiile principale ale afacerii noastre. Daca facem ceva, trebuie sa fim lideri si sa facem asta mai bine dec??t concurenta.
Caracter energic si inovatie. Softline est o companie care se dezvolta dinamic si este o companie de inovatii. Este imposibil sa-ti desfasori activitatea pe piata IT fara inovatii. Investitii maxime in lucrari de cercetare si de proiectare.
Siguranta, stabilitate si onestitate. Parteneriat onest si bazat pe incredere cu furnizorii, clientii, colaboratorii. Piata IT este piata relatiilor de durata.
Marketing. Pozitie activa de marketing pe piata. Orientare spre nevoile clientilor nostri.