Referent Specialitate Financiar Contabilitate - Metodologie

Bancpost

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Elaborarea monografiilor contabile in conformitate cu reglementarile legale in vigoare, aferente produselor si serviciilor oferite de banca si in baza normelor si procedurilor interne ale bancii;
- Participarea la interpretarea Standardelor Internationale de Raportare Financiara (IFRS) si la elaborarea monografiilor contabile in conformitate cu IFRS;
- Participarea la testarea produselor realizate in sistemele de corebanking;
- Elaborarea, actualizarea schemei de compunere in analitic a conturilor, precum si mentinerea la nivel centralizat a planului de conturi;
- Gestionarea centralizat a planului de conturi in sistemele informatice ale Bancii si implicit gestionarea regulilor de mapare existente in interfetele dintre sisteme;
- Analizarea permanent a impactului modificarilor legislative si normative in monografiile contabile aferente produselor oferite de banca.

CERINTE

- Absolvent al unei facultati cu profil economic;
- Cunostinte temeinice de operatiuni bancare si contabilitate bancara – minim 3 ani;
- Cunostinte temeinice privind legislatia in vigoare in domeniul contabilitatii bancare;
- Experienta de lucru ERP si a pachetului Microsoft Office (Excel, Access, Word, Visio, Powerpoint);
- Persoana responsabila, meticuloasa, capabila sa lucreze in conditii de stres si sa respecte termenele limita;
- Gandire analitica si capacitate de sinteza;
- Abilitate si cunostinte de lucru cu sisteme informatice.

Bancpost este astazi una dintre cele mai importante banci din Romania. Avem o echipa puternica de specialisti, dispunem de o retea teritoriala extinsa si oferim o gama larga de produse si servicii special concepute sa satisfaca cele mai exigente dorinte ale clientilor corporativi, de retail si ale persoanelor fizice cu statut financiar ridicat din România.

Ne place si adesea reusim sa fim cu un pas inaintea celorlalti, sa aducem pe piata produse noi si competitive, intotdeauna orientate spre Client. Deoarece Clientul este cea mai importanta persoana din banca. Dorim ca toti clientii nostri sa fie tratati într-o maniera personalizata de catre profesionisti de valoare care sa ofere servicii excelente, produse de înalta calitate si promptitudine în acordarea de consultanta. Ne respectam partenerii de afaceri, incercam sa cream mediul de lucru ideal si conditiile prielnice pentru parteneriate “win-win” de lunga durata.

Ca urmare a intensei restructurari din ultimii doi ani, care a reproiectat activitatile sale de baza, Bancpost este astazi pregatita sa fie banca de prima optiune pentru clientii din Romania. Facem aceasta promisiune clientilor nostri: alegerea Dumneavoastra de a colabora cu Bancpost va fi rasplatita printr-o experienta placuta si profitabila.