Referent de specialitate financiar contabilitate

VOLKSBANK ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Verifica si inregistreaza in evidenta contabila centralizata, documentele primare (facturi, chitante, bonuri fiscale etc) reprezentand cheltuieli si avansuri privind operatiunile necesare desfasurarii activitatii bancii in nume propriu;
Asigura plata facturilor;
Efectueaza reconcilierea datelor SAP – MIDAS pentru operatiunile cu furnizorii si clientii bancii.

sau:

Efectueaza reconcilierea conturilor Nostro si intocmeste rapoartele de reconcilierile ale conturilor Nostro pe fiecare banca in parte si pe fiecare valuta in parte;
Efectueaza reconcilierea conturilor tranzitorii, interbranch, debitori, creditori diversi si intocmeste rapoartele de reconcilierile ale acestor conturi pe fiecare unitate a Bancii si pe fiecare valuta in parte;
Urmareste rezolvarea sumelor nereconciliate.

CERINTE

Experienta de minimum 3 ani in domeniul financiar-contabilitate;
Experienta bancara si cunoasterea sistemului de operare SAP sau experienta in reconcilierea conturilor Nostro-BNR;
Foarte bune cunostinte de calculator (MS Office);
Cunostinte bune de limba engleza (scris/vorbit);
Abilitati foarte bune de comunicare si organizare a timpului, sarcinilor, activitatilor zilnice;
Spirit de echipa, perseverenta, proactivitate si orientare spre rezultate;
Atentie la detalii.

BENEFICII OFERITE

Detaliile postului:

Bucuresti – Sediul Central
Full time
Contract pe perioada determinata de 15 luni

Volksbank Romania, detinuta de Volksbank International (subsidiara a Osterreichische Volksbanken – Aktiengessellschaft -OVAG)), a devenit operationala pe data de 8 mai 2000. In buna traditie a bancii austriece pe care o reprezinta, Volksbank Romania si-a indreptat inca de la inceput atentia spre nevoile si interesele persoanelor fizice si intreprinderilor mici si mijlocii oferind produse si servicii de calitate.

“Increderea ne uneste” – sloganul grupului – reflecta parteneriatul pe care se bazeaza banca noastra in relatia cu clientii