Quality Assurance Specialist (Business Consulting)

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Proiecteaza si realizeaza planuri de testare, scenarii, programe, script-uri;
- Testeaza modificarile de sistem pentru a le pregati in vederea implementarii;
- Documenteaza defectele de software folosind un sistem de „bug tracking” si transmite defectele catre dezvoltatorii software;
- Identifica, analizeaza si documenteaza problemele care se refera la functionalitatile programului, faza de productie, interfata sau la continut;
- Monitorizeaza modalitatile de solutionarea a bug-urilor si inregistreaza rezolvarile de succes;
- Creaza sau mentine baza de date a defectelor de testare cunoscute;
- Planifica graficul de testarea sau strategiile in concordanta cu scopul proiectului sau data de livrare;
- Participa la revizuirea fazei de proiectare a produsului pentru a furniza informatii pentru cerintele functionale, proiectarea produsului, planificare, sau eventuale probleme;
- Revizuieste documentatia software pentru a se asigura de acuratetea technica, conformitate, integritate sau pentru a diminua riscurile.

CERINTE

- Absolvent de facultate cu profil informatics;
- Minim 4 ani experienta ca tester, dintre care minim 2 ani experienta in testare automata;
- Experienta atat in testarea black box, cat si white box;
- Experienta in lucrul cu limbajul Java si obiecte JSON/XML;
- Experienta in lucrul cu tool-uri automate de testare si in dezvoltarea de cazuri de test ( Testcomplete, WebDriver –Selenium 2, Silk Test, FitNesse, Apache JMeter);
- Familiar cu sistemele operare Windows si Linux;
- Experienta in testarea aplicatiilor web bazate pe Java;
- Experienta in dezvoltarea planurilor de test, in design-ul, implementarea, executarea si analizarea acestora, in scrierea rapoartelor cu bug-uri si evaluarea riscurilor;
- Familiar cu SQL si design de baze de date, cu software de tip version control (CVS sau Subversion);
- Familiar cu procesele si aplicatiile software de tip “defect-tracking”;
- Abilitati bune de comunicare;
- Persoana organizata, capabila sa gestioneze mai multe proiecte simultan.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).