Project Manager - Linia de Business Instalatii si Constructii

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Principalele responsabilitati ale Managerului de Proiect sunt:

- participarea impreuna cu personalul de vanzari la negocierile precontractuale cu clientii/subcontractori
- initierea proiectului (stabilirea obiectivelor, intocmirea specificatiilor)
- dezvoltarea planul de proiect (identifica sarcinile, planifica activitatile, identifica activitatile critice, evalueaza necesarul de resurse (materiale, financiare si umane) pentru derularea proiectului )
- elaborarea la inceputul proiectului si actualizarea pe parcursul acestuia a planul de risc al proiectului
- organizarea echipei de proiect si repartizearea sarcinilor membrilor acesteia, identificarea si analizarea riscurilor, stabilirea metodelor de control
- optimizarea solutiei tehnice propusa in proiect si aprobarea echipei de executie
- monitorizarea derularii proiectului in concordanta cu planul intocmit, cu accent pe calitatea produselor livrate, incadrarea in termene si in bugetul de proiect alocat; urmarirea sarcinilor contractuale pe timpul derularii proiectului
- raportarea directorului de departament orice tendinta de deviatie de la planul de proiect (buget, calendar,calitate), mentionand cauzele si propunand masuri de rezolvare
- conducerea sedintelelor de bilant intern si cu clientul pentru fiecare proiect pregatind materialele necesare
- intocmirea documentelor finale de receptie, impuse prin metodologia de project management si prin contract, pe faze si pe proiect, si predarea produselor si serviciilor la clienti
- urmarirea, pe parcursul proiectuluia a indeplinirii cerintelor sistemului de asigurare a calitatii
- intocmirea materialul pentru sedinta finala de analiza a eficientei proiectului (indicatori specifici, puncte tari, vulnerabilitati constatate, experienta dobandita, elemente de noutate etc); sustinerea pe baza acestui material a sedintei cu echipa de proiect si difuzarea concluziilor rezultate in urma sedintei tuturor celor interesati.

CERINTE

- Experienta profesionala: minim 5 ani in domeniul managementului de proiect sau in conducerea de proiecte
- Studii superioare tehnice: instalatii, automatizari, electronica, electrotehnica
- Constituie un avantaj: cursuri de metodologia managementului de proiect
- Limbi straine: engleza – nivel avansat
- Cunostinte PC: MS Project sau/si Primavera Project Planner (P3) si cunostinte avansate de MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
- Constituie un avantaj conducerea unor proiecte de instalatii electrice de mare amploare

- Foarte bune abilitati de comunicare si relationare
- Persoana adaptabila

BENEFICII OFERITE

- Salariu motivant
- Mediu de lucru placut
- Oportunitatea contributiei in proiecte de dimensiuni impresionante

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati