Project Manager Electricitate Electronica

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

Misiune:
Coordonarea proiectul vehiculului, din punct de vedere al dezvoltarii partii electronice, electrice si cablaje;
Coordonearea echipei de ingineri din domeniul electric, electronic si cablaje;
Intocmirea de rapoarte pentru superiorul ierarhic - seful de departament DIESE(Directia Inginerie Electrica si Sisteme Electronice) Romania, cat si pentru vice presedintele DIESE Franta in legatura cu stadiul proiectului.

Activitati:
In relatia cu echipa de proiect si alte departamente:

- Conduce si coordoneaza activitatea domeniilor electronic, electric si cablaje prin verificarea in special a:

• Jaloanelor si a planurilor de validare specificate in proiect;
• Caracteristicilor planului de activitate solicitate de Pilotii Prestari Clienti;
• Consecventei obiectivelor Calitate/Cost/Grafic pentru diferitele componente electronice/ electrice/ cablaje.

- Piloteaza convergenta dezvoltarii tuturor componentelor in jaloane;
- Conformitatea impusa de jaloanele domeniilor electric si electronic;
- Conformitatea impusa de proiectele si jaloanele expertilor;
- Optimizarea balantei cost/ caracteristici;
- Realizarea obiectivelor Calitate/Cost/Grafic;

- Controleaza proiectul prin identificarea riscurilor, culegerea informatiilor, pentru a putea lua decizii si a coordona planul de activitate.

- Coordoneaza punctele dificile ale domeniilor Electric si Electronic;
- Transmiterea rapoartele despre problemele importante catre Pilotii echipei Functii Vehicul, arhitectii Electrica/ Electronica si Pilotii de Sisteme Electronice;
- Verificarea tuturor acestor probleme este realizata de catre pilot cu includerea unei balante Calitate/Cost/Grafic acceptabila;
- Organizeaza solutiile alternative necesare cu pilotii GFE si inginerii Sinteza de la alte departamente;
- Anunta ierarhia in legatura cu probleme grave aparute (informatii necesare care nu au fost transmise, rezultate insuficente ale proceselor de validare, caracteristici insuficiente, jaloane intangibile, etc);
- Coordoneaza si realizeaza sinteza costului de dezvoltare (TEI) si se asigura de existenta resurselor necesare;
- Raporteaza stadiul de activitate DIESE catre echipa de proiect si catre seful de department DIESE;
- Optimizeaza raportul atat intre RENAULT si NISSAN cat si intre proiectele RENAULT.

CERINTE

Candidatul ideal trebuie sa posede studii de inginerie si experienta in inginerie electronica sau electrica (aprox.10 ani) si o buna cunoastere a industriei auto.

Abilitati:
• Cunostinte tehnice foarte bune in cel putin doua din urmatoarele domenii de activitate :

- Arhitectura sau productie cablaje;
- Arhitectura electronica;
- Procese electronice;
- Embedded software;
- Automatica sau procesare date industriale;
- Coordonare proiect si echipa.

• Abilitati de conducere;
• Spirit de echipa;
• Limbi cunoscute: Franceza si Engleza.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial si beneficii specifice.

Renault Technologie Roumanie este noul centru de dezvoltare si cercetare in domeniul ingineriei Renault. Prezent in 118 tari si reprezentand prima marca europeana, Renault este astazi al patrulea constructor mondial prin alianta cu Nissan.
Viitorilor angajati le oferim oportunitatea de a evolua profesional, de a se forma pe parcursul carierei si de a lucra intr-o companie cu un mediu de lucru placut.