Project Manager - Divizia eCS

SOFTWIN

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectiv
Dezvolta si implementeaza proiectele aflate in responsabilitatea sa, de la etapa de design si planificare, pana la cea de evaluare a rezultatelor, pentru a se asigura ca activitatea se desfasoara conform planificarii si se incadreaza in buget.

Responsabilitati

- Elaboreaza planul proiectului in ansamblu si il prezinta clientului (intern sau extern), negociaza cu el termenii proiectului (buget, resurse, grila de timp, conditii, responsabilitati);
- Urmareste ca resursele (umane şi materiale) sa fie adecvate planificarii proiectului si sa fie alocate în mod corect (ca efort, încarcare) activitatilor proiectului ;
- Elaboreaza si implementeaza sistemele de evaluare si monitorizare a proiectului;
- Controleaza desfasurarea proiectului din punct de vedere: costuri, calitate, termene, activitati desfasurate;
- Raporteaza clientului, in etapele stabilite initial, desfasurarea proiectului;
- Ofera suport participantilor la proiect pentru indeplinirea sarcinilor la standardele solicitate;
- Solutioneaza problemele care pot aparea din situatii neprevazute, inclusiv replanifica desfasurarea proiectului si negociaza noile conditii cu clientul;
- Pastreaza permanent contactul cu clientul si ii solicita participarea la desfasurarea proiectului in limitele negociate initial;
- Evalueaza proiectul in fazele de testare si initiaza schimbarile necesare;
- Livreaza rezultatele finale ale proiectului si se asigura de receptia lor in conditii bune;
- Arhivează toate livrarile effectuate;
- Tine la zi şi In ordine documentatia proiectului;
- Intocmeşte la sfarşitul proiectului Bilanţul de proiect pe care il prezinta sefului direct;
- Evalueaza rezultatele proiectului dupa o anumita perioada de la livrare, din punct de vedere al satisfactiei clientului si al imbunatatirilor obiective in activitatea lui.

CERINTE

EDUCATIE: Studii superioare
- Cunostinte de utilizare Microsoft Project;
EXPERIENTA:
- Experienta anterioara de coordonare;
- Experienta de gestionare a proiectelor cu specific IT ;
- Abilitati de lider, capacitatea de a lucra sub presiunea timpului si de a coordona echipa pentru respectarea deadline-urilor stranse.

LIMBI STRAINE: Cunostinte de lb.engleza scris si vorbit.
Constituie avantaj : Cunostinte de lb.franceza.

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial competitiv (functie de nivelul de competenta si performanta) si posibilitati de dezvoltare intr-o companie puternica;
- Dezvoltarea carierei si training specific.

DESCRIEREA FIRMEI

SOFTWIN
Software & Services

SOFTWIN, înfiintat¿ în anul 1990, este o companie privat¿ cu capital integral românesc a c¿rei principal¿ activitate o reprezint¿ dezvoltarea si furnizarea de solutii si servicii complexe din domeniul IT&C.

Cu o echip¿ de peste 500 de angajati, SOFTWIN a dezvoltat si implementat tehnologii de vârf în peste 4.000 de proiecte dezvoltate pentru parteneri din întreaga lume. Peste 70% din cifra de afaceri a companiei este realizat¿ din export c¿tre t¿rile Uniunii Europene si Statele Unite ale Americii.

Satisfactia clientului este un element foarte important în politica de afaceri a companiei, SOFTWIN fiind prima firm¿ de software din România certificat¿ ISO 9001 în 1998 si recertificat¿ în 2000. Preocup¿rile actuale ale companiei tind c¿tre managementul calit¿tii totale.

SOFTWIN este furnizor de solutii IT strategice si servicii pe baz¿ de IT care r¿spund nevoilor afacerilor moderne: Securitatea datelor, Business Intelligence, Portaluri, eContent si CRM.