PROJECT FINANCIAL OFFICER /RESPONSABIL FINANTARE

SC Impact Developer & Contractor SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul Postului:
-Responsabil cu asigurarea resurselor de capital in cadrul finantarii proiectelor (banci, fonduri de investitii, instrumente financiare etc.) si initierea/monitorizarea relatiilor cu consultantii financiari

Responsabilitati:
- Dezvolta si mentine legatura activa cu institutiile financiare si intermediarii parteneri proiectului (banci, fonduri de investitii, parteneri financiari, brokeri de investitii);
- Identifica noi oportunitati si cai de finantare la nivelul proiectului si ale componentelor acestuia;
- Participa la elaborarea modelelor economico-financiare si structurilor de finantare a proiectelor de dezvoltare;
- Intocmeste studiile de fezabilitate, business-plan-uri, Investment Memorandum-uri in vederea contractarii de finantari; participa la procesele de due-diligence;
- Intocmeste prezentarile necesare si participa la negocierile cu institutiile financiare in vederea finantarii proiectelor de dezvoltare;
- Participa la intocmirea documentatiei necesara pentru atragerea de Fonduri Europene;
- Participa la intocmirea analizei economica a investitiei/proiectelor – venituri , cheltuieli, deprecieri, ipoteci, acorduri de parteneriat, etapizare profit (brut,net), analiza structurilor de finantare;

CERINTE

- Studii economice; Cursuri/Master investitii; MBA, CFA (sau similar) reprezinta un avantaj;
- Min. 3 ani in pozitii similare (analiza fonduri de investitii);
- Buna cunostere a mediul bancar intern si international;
- cunostinte asupra pietelor financiare internationale si modului de lucru a finantatorilor internatonali;
- Foarte bune cunostinte a instrumentelor financiare si pietelor de capital; istoric demonstrabil in participarea la structurarea si executia de tranzactii complexe;
- Foarte bune cunostinte de operare MS Office;
- Foarte bune cunostinte de limba engleza; alta limba de circulatie internationala reprezinta un avantaj.

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru profesionist si provocator
- Posibilitati de dezvoltare profesionala prin cursuri de specialitate
- Salariu motivant in functie de cunostinte si performanta
- Pachet de servicii medicale.

IMPACT este o societate comerciala pe actiuni, cu capital integral privat ce activeaza in domeniul dezvoltarii imobiliare. A fost infiintata in anul 1991, prin subscriptie publica. Incepand din anul 1996 este cotata la Bursa Romana de Valori Bucuresti, iar din 1998 este membru al National Association of Home Builders - USA. Participa activ la evenimentele importante din domeniul imobiliar atat din tara cat si din strainatate.
IMPACT este prima companie din tara care a inceput sa construiasca vile in ansambluri rezidentiale.
Principalele categorii de servicii oferite sunt:
- dezvoltarea si contractarea de locuinte individuale si apartamente in propriile ansambluri rezidentiale;
- dezvoltarea si contractarea de spatii de birouri clasa A in Centre de Afaceri.