PROIECTANT INGINERIE MECANICA

LUFKIN INDUSTRIES

Job expirat

RESPONSABILITATI

• proiecteaza, dezvolta si modifica produsele/echipamentele noi sau existente ale companiei, corespunzator cu cerintele clientilor.
• elaboreaza lucrari de inginerie care in general reprezinta o parte dintr-un proiect mai mare.
• realizeaza modele 3D si desene 2D sub forma de documentatie de executie (fabricatie).
• concepe solutii tehnice pentru a reduce timpul de fabricatie, a creste calitatea si eficienta fiecarui produs/echipament.
• proiecteaza in Pro Engineer, Autocad.
• elaboreaza/verifica specificatiile si cerinte tehnice in conformitate cu cerintele clientilor.
• alege metode ingineresti pentru a elabora calcule functionale si de rezistenta, a rezolva probleme tehnice si a face recomandari de proiectare.
• participa activ, ca membru al echipei de proiectare, la intalniri si analize tehnice la nivel de departament.
• pregateste direct documentatia tehnica corespunzatoare fiecarui proiect de care este responsabil.
• asigura elaborarea si finalizarea corespunzatoare a proiectelor de care este responsabil, in limitele de timp si costurile planificate.
• respecta si concepe procedurile necesare,pentru proiectare, analize tehnice si alte cerinte pentru respectarea standardelor de calitate API Q1, ISO 9001.
• participa la definirea abordarilor ingineresti, la planificarea si programarea lucrarilor.
• poseda cunostinte de proiectare industriala.
• poseda cunostinte de fabricatie: forjare, turnare, prelucrari mecanice, sudura etc..
• tine legatura si comunica cu celelalte departmente - Productie, Calitate - pentru documentare tehnica, rezolvarea neconformitatilor.
• ofera asistenta tehnica de specialitate pe timpul fabricatiei si montajului, testarii si punerii in exploatarii echipamentelor, rezolvand potentialele neconformitati.
• se documenteaza periodic asupra celor mai noi instrumente de analiza si proiectare disponibile pe piata, implementeaza noi instrumente si metodologii in scopul imbunatatirii calitatii, consistentei si eficientei lucrarilor.

CERINTE

• diploma de absolvire a unei universitati tehnice: utilaj petrolier de schela, inginerie mecanica, inginerie de produs, inginerie industriala.
• minim trei ani de experienta in domeniile mentionate ca inginer mecanic, inginer proiectare produse/echipamente.
• abilitati de operare in programe Microsoft Office: Word, Excel, Power Point etc.
• abilitati de lucru in programe de proiectare tip CAD: Pro Engineer pentru modelare solide, proiectare constructii din table, crearea de ansambluri si desene tehnice de executie (fabricatie), Autocad.

• abilitate in elaborarea documentelor in limba engleza, comunicare fluenta in limba engleza.
• abilitatea de a calcula si elabora documentatie de executie pentru transmisii prin angrenaje (reductoare de turatie pentru unitati de pompare titei etc.) pentru sustinerea proceselor de fabricatie si dezvoltare.
• abilitatea de a calcula si elabora documentatie de executie pentru structuri metalice de rezistenta si constructii metalice pentru sustinerea proceselor de fabricatie si dezvoltare a unitatilor de pompare titei.
• abilitatea de a concepe, utiliza si actualiza modele parametrice 3D si desene/ documentatie tehnica pentru sustinerea proceselor de fabricatie, dezvoltare si reparare echipamente.
• cunostinte solide a materialelor : oteluri, fonte etc.
• eficienta in rezolvarea problemelor tehnice, elaborare rapoarte si planuri executie produse etc.
• orientare catre client.

NUMAI CANDIDATII ELIGIBILI VOR FI CONTACTATI.

Lufkin Industries is a vertically integrated company that designs, engineers, manufactures, sells, installs and services high quality and high value-added oil field equipment and power transmission products across the globe.