PROGRAMATOR - integrator WEB / WEB DEVELOPER / IT&C / SEO

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

- sa realizeze site-urile companiei si ale clientilor conform cerintelor si template-urilor grafice;
- sa mentina si sa imbunatateasca site-urile existente;
- sa dezvolte aplicatii web diverse (tip forum, shopng cart, newsletter, quiz etc.);
- sa realizeze WCM (Web Content Management) pentru proiectele ce cer acest lucru;
- sa securizeze continutul online;
- sa fie foarte ordonat in scrierea codului (aranjare, comentarii, etc.);
- sa fie foarte atent la cerinte;
- sa respecte deadline-urile;
- sa dezvolte si sa intretina echipamentul tehnic al firmei (IT Hardware, Software si Retelistica+Linux);
- sa tina cont de optimizarea pentru motoarele de cautare cand realizeaza site-urile;
- sa colaboreze continuu cu echipa pentru a genera cele mai bune solutii pentru proiectele in curs;
- sa fie dinamic, dornic sa lucreze intr-o echipa profesionista si intreprinzator;
- sa fie punctual, profesionist, dedicat, dornic de continua dezvoltare profesionala;
- sa fie spiritual, open minded, creativ;

CERINTE

Cunostinte solide de:
- HTML, XML, CSS;
- PHP, MySQL;
- JavaScript, AJAX, ActionScript;
- Programare orientata pe obiecte;
- Lucrul cu Servere WEB (transfer siteuri, configurare conturi etc) si Servere Dedicate (configurare in functie de cerinte - convertire fisiere media etc);
Cunostinte cel putin medii:
-Lucru dinamic cu fisiere media online (video in special);
- Video Streaming (alegerea sau dezvoltarea unui player conform cerintelor, optimizare pentru o vizionare cat mai fluenta);
- Sream-uri Video (redarea video LIVE online) (alegerea unor solutii optime pentru fluiditatea si calitatea sream-ului)
- Securizare continut media;
- Photoshop (pentru integrarea in HTML);
- Flash Professional (realizarea de animatii si content dinamic);
- SEO (pentru ca site-urile sa fie cat mai usor de optimizat);
- Linux pentru dezvoltare si intretinere server intern (server de routing si SAMBA);
- Retelistica pentru optimizare, intretinere si dezvoltare retea interna;
- Hardware pentru intretinerea si dezvoltarea echipamentului tehnic (configurari, asamblari PC etc);
- Software pentru intretinerea si dezvoltarea sistemelor de operare existente;
- Lb. Engleza;
Constituie un avantaj:
- Cunostinte JAVA;
- Cunoasterea unui sau mai multor CMS-uri (Wordpress, Jomla, Drupal, vBulletin, PHbb, ZenCart etc);
- Cunostinte de MacOS;
- Cunoasterea unui limbaj de programare pentru realizarea de mici aplicatii pentru calculator (Windows, MacOS, Linux) ;
- Cunostinte hardware si software din domeniul Video si TV (echipamente de inregistrare, procesare si transmisie video, sunet etc);

BENEFICII OFERITE

- Lucrul intr-o echipa dinamica si profesionista;
- Posibilitatea de continua dezvoltare profesionala si financiara;
- Recunoasterea meritelor;
- Proiecte interesante si competitive;
- Telefon de serviciu;