PROGRAM DE PRACTICA PSIHOLOGICA

CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

Programul de practică se adresează studenţilor care au obligaţia de a desfăşura activităţi de practică / absolvenţi ai facultatii de psihologie care doresc să se perfecţioneze într-un anumit domeniu

CERINTE

Scopul programului constă în familiarizarea studenţilor cu activitatea de evaluarea a aptitudinilor necesare practicării unei meserii .
Programul de practica include atât prezentări teoretice, cât si aplicaţii practice.
Aplicatiile practice implica:
- prezentarea metodologiilor clasice si software de evaluare psihologica în psihologia muncii, psihologia transporturilor, psihologie aplicată în domeniul securitate naţională , o serie de instrumente utilizate în practica curentă (Teste creion-hârtie: Romb, Labirint, Toulouse-Pierron, Praga, Kraepelin, Semafoare, Vedere spaţială etc.; Teste de inteligenta verbala si nonverbala ; Chestionar de interese; Chestionar de personalitate FPI, CPI, P.N.P., EPQ, etc.)
- ateliere de lucru si workshop-uri sustinute de specialisti recunoscuti in domeniul de interes.
AVANTAJE ŞI BENEFICII:
- programul este flexibil stabilindu-se împreună cu studenţii;
- cabinetul eliberează o adeverinţă către instituţia de învăţământ care va atesta efectuarea practicii psihologice; - adeverinţă/ diplomă de participare.
- coordonatorul de specialitate eliberează o recomandare care poate fi folosită pe mai departe (eventuală angajare sau colaborare de specialitate);
- posibilitatea de a lucra împreună;
- mapa cu suport curs ce include materiale de lucru, cuprinsul domeniului etc.;
- suport de specialitate în realizarea dosarului de practică.

Înscrierea se poate face pentru unul sau mai multe domenii de activitate, în functie de numărul locurilor disponibile. Datele de începere şi de desfăşurare a programelor de practica vor fi stabilite de comun acord cu participantii, pe măsura constituirii grupelor. Se pot înscrie 8-10 studenţi într-o grupă.

Pentru detalii si înscrieri: tel. 0725.52.99.33, sau pe adresa de e-mail andreea.cirstea@yahoo.com

CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE acreditat de Colegiul Psihologilor din România, cu competenţe în PSIHOLOGIA MUNCII ŞI ORGANIZAŢIONALĂ, PSIHOLOGIA TRANSPORTURILOR, PSIHOLOGIE APLICATĂ ÎN DOMENIUL SECURITĂŢII NAŢIONALE, PSIHOTERAPIE