Product Manager

ProCA Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Sustinerea activitatii firmei prin asigurarea aprovizionarii si promovarii produselor
- Raspunde de buna derulare a relatiei cu fiecare furnizor in parte
- Elaboreaza comenzile catre furnizori
- Lanseaza si urmareste comenzile catre furnizori.
- Obtinere confirmarea comenzilor de la furnizori
- Verifica proforma (preturi, cantitati, coduri si denumiri conform comenzii si sistemului informatic)
- Verificare plata ( eventual face demersuri pentru realizare plata)
- Trimite informare catre departamentul vanzari cu marfa care urmeaza sa soseasca si data estimativa a sosirii marfii.
- Stabileste frecventa comenzilor si le adapteaza la forecast.
- Informeaza Deptartamentul Vanzari si Marketing de aparitia unor noi produse sau disparitia lor din lista de produse disponile a furnizorilor
- Realizeaza rapoarte de stoc valoric si cantitativ
- Semnaleaza probleme de stoc dupa fiecare saptamana pentru luarea masurilor de push-up.
- Informeaza departamentul livrari de garantia produselor
- Obtine de la furnizor credit note-uri (note de creditare) pentru problemele de service (in cazul in care nu se trimit inapoi de catre furnizor produsele reparate sau inlocuite)
- Informeaza departamentul vanzari asupra ofertelor speciale de la furnizor.
- Obtine certificate de la furnizor: Certificate origine, Certificate ISO, Certificate de conformitate
- Obtine de preturi speciale pentru licitatii, cantitati speciale, etc
- Salveaza pe server listele originale de la furnizori .
- Realizeaza rapoarte de aprovizionare si/sau vanzari catre furnizori (unde este cazul)
- Realizeaza rapoarte de stoc pentru fiecare furnizor in parte.
- Mentine relatia cu furnizorii
- Se informeaza asupra noutatilor aparute in domeniul IT Hardware
- Participa, daca este desemnat, la actiuni organizate de terti pe teme tehnice (expozitii, targuri, seminarii, prezentari etc).

CERINTE

1. Competente profesionala
1.1. Pregatire: studii superioare tehnice ( preferabil automatica/electronica)
1.2. Experienta: min. 1 an pe un post similiar ;
1.3. Cunostinte:
- cunostinte foarte bune in domeniul in care activeaza firma
- cunostinte avansate pentru operare pe calculator (Word, Excel) si in utilizarea aplicatiei pentru mesageria electronica (Outlook).
- Cunostiinte medii/avansate de limba engleza.
1.4. Calitati si aptitudini
- promptitudine in rezolvarea problemelor
- gandire logico-matematica
- calitati intelectuale (rabdare, inteligenta,)
- calitati morale (constiinciozitate profesionala, spirit de disciplina, integritate si spirit dezvoltat al responsabilitatii, loialitate, sinceritate, devotament, rabdare, discretie deosebita, perseverenta, initiativa, optimism)
- calitati umane (sociabilitate, tact, modestie)

2. Competenta manageriala
2.1. Cunostinte: da
2.2. Calitati si aptitudini: da