Product Manager

eMAG.ro

Job expirat

RESPONSABILITATI

- analizeaza rapoarte de vanzari, comenzi, clienti, cerinte clienti si concluzioneaza asupra potentialului unei nise si asupra produselor potrivite;
- analizeaza competitia din punctul de vedere al preturilor, varietatii produselor, etc.
- negociaza cu furnizorii si cu producatorii;
- realizeaza promotiile pentru categoria de care este raspunzator;
- realizeaza forcasturi de marfa si masoara eficacitatea promotiilor;
- evidentiaza avantajele si beneficiile produsului pentru clientul final;
- gestioneaza pozitionarea produselor in piata si targetarea acestora;
- calculeaza costuri si raspunde de profitabilitatea actiunilor;
- stabileste margini si este responsabil de volumul si profitul pe categoria de care se ocupa;
- realizeaza forecast pentru promotii, produse noi, stocuri, vanzari, promovarea pe site a unui produs;
- negociaza cu furnizorii indeplinirea standardelor eMAG stabilite.

CERINTE

- studii superioare de natura tehnica sau economica;
- cunostinte de marketing si product management;
- experienta de minim un an pe un post similar;
- cunostinte privind piata pe categorii: canale de distributie, produse;
- foarte bune cunostinte de limba engleza (vorbit, scris);
- cunostinte operare PC: MS Office - nivel avansat.

Aptitudini:
- abilitati de Project management (gestionarea resurselor, stabilirea etapelor, analiza si respectarea termenelor, etc.);
- inovatie si creativitate;
- curajul de a lua decizii in timp scurt;
- capacitatea de a prioritiza si a respecta termenele
- un bun time management, bun organizator;
- abilitati de comunicare si negociere;
- abilitatea de a lucra sub presiune.

BENEFICII OFERITE

- mediu de lucru placut, adecvat muncii in echipa;
- pachet salarial motivant;
- posibilitate de training si dezvoltare profesionala.

Lansat in 2001 ca un magazin online de sisteme de calcul si produse de birotica, eMAG se numara printre deschizatorii pietei de comert electronic din Romania. Calitatea serviciilor oferite si orientarea catre client au propulsat eMAG in pozitia de lider pe piata vanzarilor online. Cu o echipa de aproximativ 250 de angajati, eMAG are un portofoliu in care se regasesc atat produse si solutii IT si de comunicatii, cat si echipamente electronice high-end.

In cei sase ani de activitate, echipa eMAG a crescut in ritm alert. Anul acesta, eMAG devenit prima companie de comert online din Top 100 Capital, ocupand locul 50 in clasamentul celor mai bune companii angajatoare.

Prin activitatea pe care o desfasoara, eMAG.ro sustine dezvoltarea fortei de munca din Romania, oferind mai multe locuri de munca de inalta specializare, intr-o industrie in plina evolutie. Compania contribuie la formarea de specialisti in domenii asociate comertului online, de la programare, project management, pana la marketing, comunicare si vanzari, arii in care posibilitatile de specializare in invatamantul romanesc sunt limitate.