PRODUCT MANAGER

SC SELENA ROMANIA SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- informarea clientilor si a potentialilor clienti despre activitatea organizatiei, direct sau prin intermediul mass-mediei (stiri, comunicate, interviuri) , direct sau prin intermediul agentiilor;
- analiza concurentei si identificarea punctelor tari si a punctelor slabe ale produselor acestora;
- efectuarea studiilor de piata in vederea identificarii modului de structurare a pietei: clienti actuali, clienti potentiali;
- analiza preturilor practicate pe piata si realizarea de propuneri fundamentate de modificare a preturilor practicate de organizatie;
- participarea la intocmirea strategiei de marketing a organizatiei ( temporizare, obiective);
- analiza ofertelor publicitare si identificarea celor mai avantajoase forme de promovare (atat din perspectiva impactului asupra pietei, cat si din perspectiva preturilor);
- participarea la proiectarea materialelor publicitare (anunturi, pliante, oferte etc.);
- analiza produselor si serviciilor existente ale organizatiei, in vederea propunerilor constructive pentru ridicarea calitatii acestora si pentru diversificarea lor;
- propunerea, crearea si implementarea de produse noi, in acord cu cererea de pe piata;
- intocmirea de rapoarte lunare, trimestriale, semestriale sau anuale despe produsele organizatiei, despre impactul acestora pe piata, insotite de sugestiile si propunerile de sporire a cotei de piata;
- documentarea continua despre produsele oferite de concurenta si despre modul in care pot fi extinse si optimizate serviciile si produsele organizatiei;
- proiectarea de startegii de atragere a unor noi segmente de piata;
- proiectarea de chestionare pentru studiul pietei, efectuarea culegerii de date si a prelucrarii statistice consecutive aplicarii lor, redactarea raportului de studiu al pietei;
- intocmirea de rapoarte cu privire la evolutiile macroeconomice, prognoze si implicatiile lor asupra politicii organizationale referitoare la resursele materiale si umane.

CERINTE

Studii:
Superioare

Experienta:
- consistenta in managementul produselor, in marketing;
- experienta in domeniul materialelor de constructii poate reprezenta un plus
- rezultate bune in dezvoltare de produs, cercetare de piata si promovare (demonstrabile)

Cunostinte operare P.C.:
- Windows (Word, Excel, Power Point)

Limbi straine:
- Engleza fluent, scris si vorbit

Carnet de conducere: B

BENEFICII OFERITE

- program de instruire si dezvoltare permanenta;
- pachet de motivare atractiv;
- oportunitatea de a lucra intr-o companie internationala - unul din liderii mondiali in domeniu;
- posibilitatea de dezvoltare profesionala.

Societate cu capital integral strain, importator si distribuitor national de produse chimice pentru constructii.