PRODUCT MANAGER

RAL Computers SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Atributii generale:
-Gestionarea portofoliului de produse RAL conform cu categoriile de produse atribuite :
- Managementul importurilor pentru furnizorii arondati; elaboreaza, transmite si urmareste comenzile catre furnizor
- Cercetarea permanenta si actualizata a trendului pietei externe si aplicarea rezultatelor cercetarii in procesele de importuri si vanzare.

Atributii specifice:
- colaboreaza cu Directorul de Vanzari pentru previzionarea importurilor, in functie de dimensionarea eforturilor de vanzare;
- asigura interfata cu furnizorii arondati, negociind conditii avantajoase de plata si livrare la comenzile de marfa pe care le efectueaza;
- informeaza departamentele interesate despre produsele comandate si stadiul in care se afla acestea in circuitul distributiei (la furnizor, in stadiul de livrare, in vama etc.);
- informeaza Sef Dept. Administrativ despre comanda la furnizori, astfel incat acesta sa se poata ocupa operatiunile de transport si vamuire;
- are activitati de cercetare permanenta si actualizata a pietei externe pentru produsele din portofoliul arondat si participa activ la aplicarea rezultatelor cercetarii in procesele de importuri si vanzare;
- propune si initiaza modificarea/dezvoltarea ofertei de produse in stransa legatura cu portofoliul furnizorilor si cu tendintele pietei.

CERINTE

- absolvent studii superioare de Electronica si Telecomunicatii;
- experienta in achizitii-importuri IT&C, de minim 2 ani (de preferat) sau in vanzari IT&C;
- cunostinte solide despre domeniul si piata IT&C;
- cunostinte de management al importurilor, cunostinte de marketing si cercetari de piata;
- abilitati dezvoltate de comunicare;
- cunostinte solide de limba engleza;
- capacitate de ierarhizare si prioritizare a informatiilor si sarcinilor;
-atitudine proactiva si pozitiva, capacitate de lucru in echipa;
- capacitate de incadrare in termene limita;
- persoana dinamica si orientata spre rezultate;
- permis conducere categoria B.

BENEFICII OFERITE

- mediu de lucru modern si dinamic;
- salariu motivant, acces la training;
- pachet corespunzator de compensatii si beneficii.

RAL Computers este prezenta pe piata IT&C din anul 1994, avand ca profil distributia la nivel national de echipamente de comunicatii de inalta tehnologie. In portofoliul de produse se regasesc echipamente de transmisii de date pentru majoritatea mediilor cunoscute precum: fibra optica, fire de cupru si unde radio. Produsele distribuite asigura atat necesarul integratorilor de sisteme in ceea ce priveste cererea de echipamente pentru retele locale cat si solutii complete pentru ISP si operatori de telefonie.
Activitatea noastra se desfasoara intr-un sediu nou si modern situat in zona Timpuri Noi.