Product Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Isi va insusi cunostinte aprofundate despre produsele dezvoltate in cadrul diviziei atat din punct de vedere tehnic cat si din punct de vedere business
Participa la strategia de dezvoltare si constructie a produselor pe care le are in portofoliu
Concepe si realizeaza sisteme informatice pentru a sustine demonstratii si « Proof of Concept » cu produsele realizate in cadrul departamentului. Identifica impreuna cu colegii cu rolul de Product Sales cazurile de utilizare semnificative in realizarea demonstratiilor si le transpune din punct de vedere tehnic pe sistemele informatice create in acest sens
Participa la sedinte de analiza pentru identificarea nevoilor clientilor si a cerintelor de detaliu pentru sistemele pe care trebuie sa le implementeze
Concepe arhitectura solutiei si identifica solutiile tehnice optime pentru a raspunde nevoilor clientilor
Proiecteaza sisteme informatice ce integreaza multiple produse dezvoltate in cadrul departamentului precum si tehnologii realízate de terti
Identifica functionalitati noi ale produselor pe care le propune spre dezvoltare prin intermediul Product Owner-ului.
Implementeaza sistemul informatic (instalare, configurare, punere in functiune) si realizeaza documentarea acestui proces in detaliu.
Realizeaza testele de acceptanta (UAT) si asigura mentenanta sistemelor informatice pe care le implementeaza

CERINTE

Studii universitare, de preferat in domeniul tehnologiei informatiei
Gandire analitica si abordare pragmatica
Abilitati foarte bune de planificare si analiza
Experienta profesionala de 2 ani (minim 0 ani: nivel Junior, peste 4 ani: nivel potential Senior) in implementarea de solutii informatice complexe
Experienta in dezvoltare sau implementare tehnologii utilizate in produsele dezvoltate in cadrul diviziei (Web, Client-Server, Mobile)
Cunostinte de baza in limbaje de modelare si metodologii (UML, ERM, RUP, Agile etc.)
Cunostinte legate de ciclul de dezvoltare software (Waterfall, SCRUM)
Cunostinte avansate in lucrul cu sisteme de operare de tip Unix/Linux cat si de tip Windows, precum si a tehnologiilor de comunicatii de tip TCP/IP
Abilitate avansata de realizare si sinteza a documentatiei tehnice
Cunoasterea limbii engleze la un nivel bun vorbit si scris
Motivat si interesat sa lucreze cu tehnologii noi
Responsabil, flexibil, atitudine pozitiva, se adapteaza usor in conditii noi de lucru
Lucreaza bine in echipa si cu bune abilitati de comunicare
OPORTUNITATI DE DEZVOLTARE:
Implicare in toate fazele procesului de Product Management si perfectionarea multi-disciplinara (atat in zone tehnice cat si de afaceri)
Acumularea de cunostinte tehnice variate, moderne prin contactul permanent cu realizarile din domeniu
Imbogatirea abilitatilor de relationare si implicare in construirea de solutii atat la nivel intern cat mai ales exterior companiei

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).