Product Consultant

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Isi va insusi cunostinte aprofundate despre produsele dezvoltate in cadrul diviziei atat din punct de vedere tehnic cat si din punct de vedere business
• Concepe si realizeaza sisteme informatice pentru a sustine demonstratii si « Proof of Concept » cu produsele realizate in cadrul departamentului. Identifica impreuna cu colegii cu rolul de Product Sales cazurile de utilizare semnificative in realizarea demonstratiilor si le transpune din punct de vedere tehnic pe sistemele informatice create in acest sens
• Participa activ la instruirea partenerilor care trebuie sa-si insuseasca cunostinte despre produsele dezvoltate in cadrul diviziei
• Participa la strategia de vanzare, dezvoltare si constructie a produselor pe care le are in portofoliu
• Identifica functionalitati noi ale produselor pe care le propune spre dezvoltare prin intermediul Product Owner-ului.
• Analiza comparativa a specificatiilor produselor competitive
• Realizeaza documentatie specifica pentru prezentarea de produse, solutii bazate pe produse, instruire utilizatori si administratori produse, cerinte de tip RFP pentru produsele pe care le are in portofoliu
• Evalueaza si raspunde la RFI/RFP-uri pentru solutii care includ produsele dezvoltate in cadrul diviziei
• Ofera input privind lista de licente necesare si estimarea de efort necesara implementarilor de solutii bazate pe produsele pe care le are in portofoiliu
• Poate participa la sedinte de analiza pentru identificarea nevoilor clientilor si a cerintelor de detaliu pentru solutiile pe care trebuie sa le propuna clientilor
• Participa la conceperea arhitecturii solutiei si identifica solutiile tehnice optime pentru a raspunde nevoilor clientilor
• Participa la proiecteaza sisteme informatice ce integreaza multiple produse dezvoltate in cadrul departamentului precum si tehnologii realízate de terti

CERINTE

• Studii universitare, de preferat in domeniul tehnologiei informatiei
• Gandire analitica si abordare pragmatica
• Abilitati foarte bune de prezentare si pregatire demonstratii tehnice si de business
• Experienta profesionala de 2 ani (minim 0 ani: nivel Junior, peste 4 ani: nivel potential Senior) in vanzarea de solutii informatice complexe
• Cunostinte despre tehnologiile utilizate in produsele dezvoltate in cadrul diviziei (Web, Client-Server, Mobile)
• Cunostinte legate de ciclul de dezvoltare software (Waterfall, SCRUM)
• Abilitate avansata de realizare si sinteza a documentatiei tehnice
• Cunoasterea limbii engleze la un nivel foarte bun vorbit si scris
• Motivat si interesat sa lucreze cu tehnologii noi
• Responsabil, flexibil, atitudine pozitiva, se adapteaza usor in conditii noi de lucru
• Lucreaza bine in echipa si cu bune abilitati de comunicare

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).