PROCUREMENT SPECIALIST

SC Dacris Impex SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Gestioneaza relatia cu furnizorii de marfa din portofoliu: coresponenta de afaceri, comandare marfa, urmarire comenzi de marfa, negociere preturi, liste de pret de achizitie, oferte;
- Indeplineste functiunea de cercetare de piata: intocmeste comparatii de pret si produse ale furnizorilor din portofoliu cu oferte ale acestora speciale si oferte ale altor furnizori si propune colaborarea cea mai avantajoasa ptr firma;
- Intocmeste statistici privind stocurile de marfa de furnizor, vanzarile de marfa pe produs, canal de distributie, furnizor etc si orice alt material de cercetare necesar in elaborarea politicii de dezvoltare si promovare a firmei;
- Face analiza de oferta in vederea transportului marfii de import de la furnizorul extern si decide asupra transportatorului ;
- Analizeaza si raporteaza asupra produselor din portofoliu si produselor vandute;
- Initiaza actiuni de lichidare de stoc pentru produsele capete de stoc sau greu vandabile si urmareste realizarea acestora ;
- Urmareste si ia masuri pentru reducerea cheltuielilor cu achizitiile prin cautarea surselor de aprovizionare celor mai apropiate si cu mijloace cat mai ieftine;

CERINTE

Pentru ca suntem o echipa flexibila si cu abordare curajoasa, ne-am dori ca si tu sa fii la fel.
Pentru ca suntem entuziasti, ne-ar bucura sa gasim aceasta calitate si la tine.

Pentru a avea success in acest rol trebuie sa indeplinesti urmatoarele criterii:

- Experienta de min. 3 ani in domeniu;
- Competente comerciale si juridice: contracte comerciale, legislatia specifica importurilor;
- Foarte bune abilitati de negociere, relationare interpersonala, flexibilitate, tenacitate, spirit intreprinzator;
- Capacitate de analiza, deductie logica si sinteza;
- Bune abilitati de organizare;
- Capacitatea de a lucra independent si sub presiune;
- Studii superioare, preferabil in domeniul economic;
- Nivel avansat limba engleza si/sau o alta limba de circulatie internationala;
- Cunostinte bune de operare PC (Word, Excel, Power Point, Internet)

BENEFICII OFERITE

Pentru a-ti desfasura activitatea la cote maxime, iti oferim:

- Posibilitatea unui castig egal cu timpul alocat, efortul si implicarea ta;
- Calculator;
- Telefon mobil;
- Libertate de abordare si punere in aplicare a ideilor, pregatirii/metodelor/tehnicilor proprii;
- Instruire/formare profesionala;
- Suportul intregii echipe.

Dacris Impex este prezent de peste 17 ani pe piata romaneasca si este specializat in importul, distributia si comercializarea articolelor de birou si a produselor tiparite. Dacris este unicul importator al produselor Pilot in Romania si distribuitor pentru branduri de renume precum: 3M, Fellowes, Tarifold, Xerox, HP, Esselte, Rapid, Aero, Etilux, Elba, Brother, Papyrus, Noki, Trodat, Tork, Aurora, M&M, L’Oblique.

In 2008 Dacris a lansat primul catalog de articole de birou ce continea produse realizate din materiale reciclate. A promis atunci ca va dezvolta constant aceasta categorie de produse eco. De aceea in catalogul anual de produse Dacris a creat un capitol special, destinat in exclusivitate produselor de birou eco.
In 2009 Grupul Dacris devine al doilea jucator national pe piata articolelor de birou si si-a mentinut pozitia pana in prezent.
In 2012 Dacris a primit premiul pentru “Regional Reseller of the Year”, cea mai importanta recunoastere la nivel european pe care o poate primi o companie specializata in distributia de birotica si papetarie.