Presales engineer / System arhitect

SC GO BUSINESS SOLUTIONS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Principala responsabilitatea este de a realiza / coordona activitatea de proiectare de arhitecturi complexe hardware si software pentru clienti dar si in cadrul procedurilor de achizitii
- Analizeaza documentatiile din cereri de oferta si caietele de sarcini in procedurile de achizitii
- Ofertare si realizare de arhitecturi tehnice in conformitate cu cerintele solicitate de client prin departamentul sales
- Ofertarea in cadrul procedurilor de licitatii pentru sisteme hardware si software complexe (software si hardware) (inclusiv proceduri de clarificari)
- Participa la intalniri de prezentare tehnica a soltiilor proiectate alaturi de specialisti tehnici si sales
- Redactare de oferte tehnice in conformitate cu cerintele departamentului sales / specificatii achizitii
- Participa la redactarea documentatiilor tehnice in cadrul proceselor de implementare a solutiilor tehnice proiectate
- Studiaza in permanenta solutii alternative din piata (hardware si software) atat din punct de vedere tehnic cat si al pretului

CERINTE

- Capacitatea de relationa bine cu echipa, de a decela cerinte tehnice din brief-ul de business prezentat de client
- Foarte buna cunoastere a celor mai importante tehnologii din piata (ex: Microsoft, Oracle, IBM)
- Cunoasterea standardelor din domeniu
- Experienta relevanta in lucrul cu solutii software pentru managementul informatiei (BPM, document management, workflow management, BI)
- Cunostinte solide networking / hardware
- Experienta solida in project management (standarde, proces si documentatie)
- Abilitati consistente de comunicare in mediul de business (prezentari, corespondenta cu departamente tehnice ale clientilor, consultanta / suport pentru implementare solutii)
- Cunoasterea limbii engleze tehnice la nivel conversational si scris
- Proactivitate si capacitate de identificare solutii optime pentru cerintele solicitate

BENEFICII OFERITE

- salariu atractiv
- training-uri gratuite in domeniu

GO Business Solutions (GOBS) este o companie care integreaza cele mai eficiente solutii de IT si servicii de consultanta pentru a oferi astfel clientilor sai un suport de incredere in dezvoltarea propriilor afaceri.

Suntem o companie care si-a dezvoltat expertiza, portofoliul de produse, servicii si reteaua de parteneri pe baza cerintelor de business pe care le-am avut de la clienti. Astfel, am dezvoltat solutii de management al securitatii (securitatea informatiei, a accesului, a identitatii), solutii si proiecte de management al fluxurilor de documente si de automatizare a proceselor de afaceri sau de management al resurselor companiilor.

Am integrat aceste solutii software IT cu expertiza si consultanta la nivelul implementarii de solutii de infrastructura hardware (networking, stocare), mentenanta sau outsourcing.