Practica pentru studenti/absolventi/masteranzi in psihologie

Rusu si Popescu Societate Civila Profesionala de Psihologie

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul stagiului de practica consta in dobandirea unor informatii asupra desfasurarii activitatii intr-un cabinet de psihologie. De asemenea, studentii se vor familiariza cu activitatea de evaluare a aptitudinilor necesare practicarii unei meserii.
Studentii vor primi atat informatii practice cat si teoretice in urmatoarele domenii :
- Psihologia muncii, organizationala si servicii
- Psihologia transporturilor
- Psihologia aplicata in domeniul securitatii nationale
- Psihoterapie cognitiv-comportamentala

Informatiile practice se refera la :
- prezentarea probelor clasice creion-hartie, testelor informatizate, chestionare si inventare pe personalitate, managementul stresului etc.
- prezentarea clara a pasilor care trebuie parcusi intr-o evaluare/testare psihologica.

CERINTE

Studentii care au obligatia de a desfasura activitati de practica psihologica.

Studentii care doresc informatii pentru lucrarile de licenta si dizertatie.

Absolventi ai facultatilor de psihologie care doresc sa se perfectioneze intr-un anumit domeniu si care doresc sa capete experienta si vechime.

BENEFICII OFERITE

Avantaje si beneficii :
- programul este flexibil si se stabileste de comun acord cu studentii
- cabinetul elibereaza o adeverinta de practica catre institutia de invatamant care atesta efectuarea stagiului de practica
- realizarea impreuna cu studentul a proiectului de practica
- psihologul coordonator elibereaza o recomandare care poate fi folosita inclusiv la angajare
- studentul primeste suport de curs

La cererea studentilor se pot forma si gupuri de 5-7 persoane.

Cabinet acreditat de Colegiul Psihologilor din Romania pentru competente in domeniile :
- Psihoterapie