PR Specialist

ANTAL International Network

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Participa la documentarea, pregatirea si tehnoredactarea comunicatelor si declaratiilor de presa, precum si a materialelor documentare destinate jurnalistilor.
• Participa la pregatirea si organizarea briefing-urilor si conferintelor de presa.
• Participa la pregatirea si organizarea vizitelor de documentare ale jurnalistilor, la sediul companiei sau la centrele integrate de vanzari si service.
• Participa la pregatirea, organizarea si desfasurarea evenimentelor (lansari de noi modele, expozitii, targuri, caravane, SIAB, ceremonii, sarbatori, ziua portilor deschise, actiuni promotionale, etc.) la nivelul companiei.
• Participa la documentarea, pregatirea si organizarea participarii reprezentantilor companiei la interviuri, talk-show-uri
• Participa, ca reprezentant al companiei, la actiunile si evenimentele altor organizatii cu care Compania intretine relatii de colaborare.
• Participa la gestionarea situatiilor de criza.
• Pregateste si transmite monitorizarea mass-media, in format electronic, la conducerea companiei, departamente, servicii, birouri regionale, dealeri. Arhiveaza informatiile, in format electronic si/sau tiparit.
• Monitorizeaza declaratiile si/sau deciziile autoritatilor, institutiilor, organizatiilor care pot influienta activitatea Companiei.\
• Raspunde la intrebarile jurnalistilor, in limita competentei, conform procedurilor.
• Mentine legatura cu celelalte compartimente ale companiei pentru actualizarea datelor privind evolutia vanzarilor, derularea activitatilor de marketing si publicitate, etc.
• Urmareste actualizarea informatiilor in paginile de Internet ale companiei, pentru marcile Companiei
• Redacteaza sinteza grafica privind vizibilitatea publica, prin mass-media, a Companiei in comparatie cu ceilalti competitori..
• Redacteaza raportul privind imaginea publica a Companiei.
• Redacteaza raportul privind relatarile mass-media pe branduri-le companiei
• Redacteaza raportul privind relatarile mass-media dupa evenimente (lansari de noi modele, expozitii, targuri, caravane, SIAB, etc), pe brandurile din responsabilitatea sa
• Redacteaza raportul privind relatarile mass-media dupa emiterea comunicatelor de presa, pentru marcile companiei
• Redacteaza (trimestrial) raportul privind articolele de Relatii Publice in revistele auto care au primit buget de publicitate.
• Gestioneaza si actualizeaza baza de date pentru activitatea de Relatii Publice: date tehnice, descrieri, fotografii si filme ale autovehiculelor comercializate; promotii si evenimente ale companiei; promotii si evenimente ale competitorilor; telefoane si adrese ale jurnalistilor, partenerilor, VIP-urilor.
• Gestioneaza si actualizeaza baza de date privind drive-testele organizate de companie si participarile masinilor brandurilor companiei la concursurile si actiunile organizate de mass-media.
• Gestioneaza si actualizeaza baza de date privind deplasarile jurnalistilor in strainatate, la invitatia Companiei.
• Participa la organizarea unor cursuri de comunicare si relatii publice cu personalul Companiei.
• Participa la redactarea articolelor in revista interna Emozioni, a materialelor pentru brosuri, pliante, reviste de prezentare, CD-uri

CERINTE

• Studii superioare
• Cunoasterea unei limbi straine (engleza, italiana)
• Aptitudini de comunicare interpersonala si de relationare
• Aptitudini de negociere, mediere si persuasiune;
• Capacitate de analiza si sinteza
• Capacitatea de promvare publica a propiei personalitati
• Atitudine pozitiva, echilibrata in relatiile interpersonale
• Cunostinte in domeniul comunicarii si al relatiilor publice

BENEFICII OFERITE

Pachet Salarial atractiv

Executive Search and Selection, with multi-sectorial business domains and georgaphical territories, organised by

* Master Office in Bucharest, managed by Irina Vasile, with strong financial & general management background and 3 consultants who cover: IT&C, Banking & Finance, FMCG & Retail, Advertising & Media, Pharma & Medical, Tourism & Construction, Automotive and Financial Management.